Konstrukcja pergoli

Konstrukcja pergoli.

Gotowe pergole można kupić. Jeśli jednak zdecydujemy się zaprojektować własną i skonstruować ją samodzielnie, niech nie będzie to zbyt ambitny projekt. Zaczynamy od wzoru na papierze milimetrowym i naniesienia wymiarów poszczególnych elementów. Jeśli szukamy inspiracji, znajdziemy je w Internecie. Zorientujmy się, jakie są standardowe wymiary drewnianych belek dostępnych w centrach ogrodniczych i obliczmy, ile materiału potrzebujemy na naszą pergolę. Belki z odzysku są dużo tańsze, choć trzeba je samemu zaimpregnować i usunąć ewentualne gwoździe. Jeśli chodzi o gatunek drewna, pięknej barwy z czasem nabiera drewno cedrowe – jest jednak bardzo drogie. Dąb także prezentuje się okazale, ale jest ciężki i zazwyczaj wymaga ceglanych filarów. Większość pergoli powstaje z miękkiego drewna, najczęściej sosnowego.
Rozstaw pionowych słupków lub filarów pergoli powinien wynosić 1,8 m.
W płaszczyznach bocznych możemy wówczas umieścić kratownice. Jeśli teren jest nierówny, wypukłości niwelujemy.
Istnieją dwa sposoby łączenia poszczególnych elementów pergoli. Belki możemy naciąć w miejscach łączeń elementów lub zastosować ceowniki. Drugi sposób jest łatwiejszy i mniej pracochłonny. Jeśli jednak konstrukcja składa się z belek o dużym przekroju, ceowniki łamią ich elegancką linię. Pamiętajmy, aby miejsca cięć zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Jak zrobić pergolę:
1. Wytyczamy odcinki, którymi będzie przebiegać pergola, a następnie rozkładamy poszczególne jej elementy na ziemi i sprawdzamy, czy mają odpowiednie wymiary.

2. Rozstawiamy stalowe kotwy w miejscach, w których usytuowane będą słupki.

3. Wbijamy kotwy w ziemię, cały czas sprawdzając poziomicą, czy zachowują pion.

4. Kiedy kotwy są już wbite w ziemię, układamy na nich belkę, sprawdzając, czy wszystkie znajdują się na równym poziomie.

5. Wsuwamy słupki w gniazda kotew i zanim przykręcimy je śrubami mocującymi, sprawdzamy, czy są ustawione pionowo.

6. Przymocowujemy pozostałe elementy, nawiercając otwory i przykręcając je wkrętami.

Trójkąt egipski.

Być może niektórzy z nas pamiętają jeszcze ze szkoły, że trójkąt egipski, czyli trójkąt o stosunku długości boków 3:4:5 (lub ich wielokrotności), jest trójkątem prostokątnym. Kiedy w ogrodzie musimy wyznaczyć kąt prosty, zawsze możemy skorzystać z tej reguły. Przykładowo, jeśli chcemy i upewnić się, że odcinek ścieżki będzie biegł prostopadłe do ściany domu wzdłuż ściany odmierzamy 3 m, a następnie od uzyskanego miejsca odległość 4 m w linii, po której ma biec ścieżka. Kąt prosty powstanie wówczas, gdy linia łącząca punkt początkowy i końcowy, czyli tworząca trzeci bok trójkąta, osiągnie długość 5 m. Jeśli wygodniej jest nam rozpocząć pomiary od odcinka 6-metrowego (2 x 3 m), następny powinien mieć i 8 m (2 x 4 m), a ostatni dokładnie 10 m (2 x 5 m).
Odcinki możemy wyznaczać za pomocą miary taśmowej, sznurka i palików lub z drewnianych listew zbić trójkąt o odpowiednich wymiarach.