Jak uprawiać kalanchoe

Jak uprawiać kalanchoe

Kalanchoe to roślina doniczkowa. Przez wielu traktowana jako jednoroczna, choć to błędne myślenie. Kalanchoe jest wieloletnią rośliną o pięknie zabarwionych, długo utrzymujących się kwiatach. Najczęściej pojawiają się zimą.

Kalanchoe ma wiele barw, w sprzedaży najczęściej można spotkać białą, żółtą, różową, pomarańczową i czerwoną. Pięknie wygląda w kolorowych kompozycjach. Należy jednak pamiętać, że kalanchoe jest specyficzne. Jeśli w jednej doniczce umieścimy kilka kolorów, to prawdopodobnie po pierwszym przekwitnięciu kwiaty zmienią barwę na dominującą. Nie należy wyrzucać przekwitniętej rośliny. Jak wspomniano jest ona wieloletnia, jednakże z biegiem lat traci na atrakcyjności. Aby cieszyć się zdrowym i ładnym wyglądem należy wyprowadzić nową roślinę od sadzonki i dosadzić.

Ważne, aby przy zakupie rośliny zwrócić dokładnie uwagę na jej wygląd zewnętrzny. Kwiaty mogą być jedynie w połowie rozwinięte, jeśli zauważymy przekwitnięte i suche miejsca to znak, że roślina swoją pełnie kwitnienia już miała. Istotne jest również zwrócenie uwagi na liście. Plamy na liściach to prawdopodobnie jakaś choroba, która z pewnością przeniesie się na inne rośliny w naszym domu.

Kalanchoe nie jest wymagające w uprawie. Zimą potrzebuje dużo światła, latem lepiej przenieść ją w miejsce zacienione. Zimą powinna stać z dala od grzejników ciepła, a jej ulubiona temperatura to 10-15 stopni Celsjusza. Kalanchoe łatwo gnije i jest podatna na mączniaka. Dlatego należy uważać z podlewaniem. Najlepiej podlewać dopiero wtedy kiedy ziemia wyraźnie się przesuszy. Zimą co 10-14 dni, latem co 5-6. Roślina nie lubi spryskiwania, za to w okresie kwitnienia należy zasilać ją nawozem. Wybieramy nawóz płynny i stosujemy raz w miesiącu. Liście przeciera się wilgotną szmatką, nie nabłyszczającą. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, można stosować kąpiele, poprzez umieszczenie doniczki w większym zbiorniku z wilgotnym torfem,. Przekwitnięte kwiatostany i chore liście usuwać.