Jak zrobić kompozycję kwiatową przed domem lub na tarasie?

Jak zrobić kompozycję kwiatową przed domem lub na tarasie?

Złocień krzewiasty, pokryty masą drobniutkich białych kwiatków będzie pięknie kwitnąć przez całe lato w towarzystwie zgrabnych goździków i złotych bratków.

Potrzebne materiały.
Duża terakotowa donica , złocień krzewiasty, ziemia doniczkowa, łopatka, skorupy gliniane, żółte bratki, białe goździki.
Złocienie można czasem kupić w postaci miniaturowego drzewka formy piennej. Na takim drzewku pierzaste, szarozielone listowie było przycinane i wyprowadzone w kształt kuli, unoszącej się nad smukłym pniem. W lipcu i sierpniu złocień pokrywa się mnóstwem maleńkich, białych stokrotek. Sadzimy go w dużej, terakotowej donicy, wraz z wieloletnimi goździkami i rocznymi bratkami. Regularne usuwanie martwych kwiatów zapewni długie kwitnienie wszystkich roślin. Zarówno goździki jak i bratki będą kwitnąć aż do września, Goździki można wówczas zostawić w donicy do przyszłego roku lub posadzić na dworze, na brzegu ogrodowej rabaty.

Wykonanie.
– Zakryj otwór drenażowy garścią skorup, żeby w czasie podlewania ziemia nie była wymywana. Wypełnij donicę wilgotną ziemią torfową do poziomu, na którym będzie można posadzić rośliny we właściwy sposób.
– Wyjmij złocień z plastikowej doniczki i włóż do dużej donicy tak, by wierzch jej bryły korzeniowej znajdował się nieco poniżej brzegu pojemnika. Pień krzewu powinien być ustawiony pionowo, Wsyp do donicy więcej ziemi.
– Wyjmij goździki z ich doniczek i posadź je wokół krzewu, kierując je lekko na zewnątrz. Uważaj, żeby nie uszkodzić korzeni złocienia. Ugnieć ziemię dłońmi.
– Na koniec wypełnij puste miejsca między goździkami, sadząc tam żółte bratki. Dobrze ugnieć ziemię. Dokładnie podlej kompozycję. Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty, by pobudzić rośliny do ciągłego kwitnienia.

Wybierz wśród kwiatów.
– Goździki mają kilka ładnych, białych odmian, do których należą m.in. Mrs Sinkins, Musgraves Mnk oraz White Ladies.
– Inne żółte rośliny roczne, które można dołączyć do kompozycji, to cynia, aksamitka i sadzone jajko (LirwManthes).