Odmienne role różnych roślin

Odmienne role różnych roślin

Rośliny ozdobne to rośliny uprawiane ze względu na atrakcyjny wygląd. Innymi słowy, od strony praktycznej żaden z nich pożytek. Pod tym względem ich przeciwieństwem są rośliny jadalne, użytkowe czy warzywa. Roślinami szkieletowymi nazywamy rośliny, które stanowią główne akcenty strukturalne naszego ogrodu, szczególnie zimą. Będą to przede wszystkim krzewy i drzewa, sadzone zazwyczaj jako tło dla rabat i klombów, ponieważ ich obrys pozostaje stosunkowo niezmienny dla roślin wyeksponowanych na ich tle.

Wypełniaczami nazywa się rośliny zapełniające przestrzeń w ogrodzie. Sadzi się je zwykle w układach trójkowych, piątkowych lub siódemkowych. Brzmi to pewnie dość dziwnie, jednak kompozycja złożona z nieparzystej liczby roślin tworzy lepszy efekt optyczny niż parzysta grupa roślin. Rolę wypełniaczy odgrywają głównie rośliny zielne i mniejsze krzewy.

Rośliny rabatowe to rośliny będące okresowymi wypełniaczami rabat i klombów. Modyfikując zestaw roślin rabatowych, możemy stale ubarwiać i zmieniać charakter tego samego miejsca. Możliwe jest stworzenie na jednej rabacie czy klombie trzech, a nawet więcej różnych kompozycji w ciągu jednego roku. Klomby dywanowe to takie, które porastają kolorowe, stosunkowo niskie rośliny. Najczęściej spotykamy je na rondach i miejskich skwerach.

Rośliny soliterowe to pojedyncze okazy, które sadzimy, by kontrastowały z otoczeniem. Efekt może polegać na różnicy wysokości, barwie czy kształcie rośliny. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nieodpowiednio dobrane solitery prezentują się koszmarnie. Ich funkcję mogą pełnić rośliny będące wspaniałymi, dorodnymi okazami. Najlepiej prezentują się na trawnikach lub na tle jednorodnych zwartych żywopłotów.