Petunia z pewnego źródła

Kupując petunie kaskadowe, należy wybierać rośliny wyprodukowane przez zakład ogrodniczy, który ma uprawnienia do rozmnażania lub sprzedaży danej grupy tych roślin. Dlaczego jest to takie ważne? Petunie często chorują na groźną chorobę wirusową, powodującą deformację pędów i silne zahamowanie kwitnienia. W chwili zakupu trudno stwierdzić, czy rośliny są zakażone, gdyż wirus daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy petunie zaczynają kwitnąć.

Gwarancję, że sadzonki są zdrowe, mamy tylko wtedy, gdy pochodzą ze specjalistycznych zakładów, które mają licencję na produkcję petunii kaskadowych i rozmnażają je metodą in vitro (w sterylnych warunkach, w laboratorium).

Producenci stosują różne oznaczenia swoich wyrobów. Niektórzy umieszczają w doniczkach tabliczki z informacją, gdzie petunia została wyprodukowana, inni stosują naklejki na doniczki, umieszczają duże tablice w punktach sprzedaży.

Niekiedy na rynku pojawiają się sadzonki produkowane nielegalnie. Jest to niezgodne z prawem, ponadto rośliny mogą być chore.