Trawnik

Trawnik

Każdy marzy o pięknym i zielonym trawniku przed swoim domem. Jego zasianie i pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza, niż często się wydaje.

W sklepach ogrodniczych znaleźć możemy wiele odmian traw.  Wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać trawnik i w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Zwykle w sklepach ogrodniczych można kupić mieszanki nasion różnych traw.

Mieszanki traw

I tak jeżeli nasz trawnik nie będzie wykorzystywany w jakichś szczególnych celach, nie zależy nam również na szczególnych efektach dekoracyjnych, to możemy zdecydować się na mieszankę uniwersalną.  Trawnik z takiej mieszanki nie jest trudny w utrzymaniu. Jest za to odporny na zadeptywanie i koszenie.  Jest to mieszanka typowo użytkowa.

Jeżeli jednak marzy nam się piękny ogród, to powinniśmy użyć mieszanki dekoracyjnej.  Trawy z tej mieszanki wyglądają znacznie ładniej i lepiej komponują się z posadzonymi kwiatami. Tak samo jak trawnik uniwersalny odporny jest na niskie koszenie.

Jeżeli jednak wiemy, zę ktoś w naszym domu intensywnie ćwiczy piłkę nożną, bądź inny sport uprawiany na dworze powinniśmy zainwestować w trawnik sportowy. Mieszanka sportowa szybko rośnie i jest bardzo odporna na udeptywanie, czy nawet wyrywanie

Wysiew i utrzymanie

Trawnik, niezależnie od jego rodzaju i przeznaczenia, najlepiej jest zakładać wiosną, tj. na przełomie kwietnia i maja. Tuż przed wysiewem warto rozpulchnić ziemię tak, aby rozbić jej grudki. Gleba powinna być również wilgotna Na tak  przygotowanym gruncie można wysiać trawę ręcznie, bądź przy pomocy siewnika. Po zakończeniu siewu powinniśmy przykryć nasiona cienką warstwą gleby. W ten sposób zapobiegniemy wysuszeniu, bądź wymyciu ich z gleby.

Trawnik należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia wyschnie ok. 3 cm. Podlewać możemy zarówno zwykłym wężem ogrodowym z rozpylającą końcówką, jak i przy pomocy systemów nawadniających.

Trawnik nie powinien być wyższy, niż 10-15 cm (zależnie od mieszanki), zatem powinno się kosić go stosunkowo często. Koszenie pobudza wzrost trawy, zatem im częściej będziemy to robić, tym ładniejszy będzie trawnik.

Trawnik na zimę

Trawnik należy jesienią odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy we wrześniu nawozić go nawozami fosforowymi i potasowymi. W październiku zaś należy wykonać ostatnie koszenie. Trawę należy wtedy przystrzyc do czterech centymetrów długości