Jak podlewać rośliny?

Jak podlewać rośliny?

niby banalne pytanie, ale jakoś nie mam ręki do roślin, może źle je podlewam 🙂

Domowe rośliny potrzebują przede wszystkim wody. Musisz wiedzieć, kiedy jej potrzebują i jak ją im dostarczyć.

Okres, jaki roślina może wytrzymać bez wody, zależy od jej rodzaju i wieku. Szczepki roślin mogą uschnąć nawet po jednym dniu, natomiast rośliny o mięsistych liściach potrafią przetrwać całe miesiące bez podlewania.

Kiedy podlewać?
Nie ma jednoznacznej reguły na to, kiedy należy podlewać rośliny. Mówiąc ogólnie, rośliny doniczkowe należy podlewać wtedy, kiedy tego potrzebują.Poszczególne gatunki wymagają różnych ilości wody, dostarczanej w różnych odstępach czasu. Zapotrzebowanie rośliny na wodę zależy od jej wielkości, środowiska naturalnego i pory roku. Więcej potrzebują jej w okresie wzrostu, a mniej w okresie spoczynku. Zbyt mała ilość wody spowoduje, że wilgoć nigdy nie dotrze do niższych warstw ziemi. Korzenie będą wydostawać się na zewnątrz w poszukiwaniu wody, a ziemia zacznie obkurczać się. Nadmiar wody powoduje zmniejszenie ilości powietrza, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii gnilnych i grzybów.

Poziom wilgoci
Wiele osób popełnia błąd, podlewając rośliny codziennie. Efekt jest odwrotny do zamierzonego. Takie podlewanie w końcu zniszczy roślinę. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie wilgotności ziemi, przy czym weź pod uwagę to, z jaką rośliną masz do czynienia:

– Rośliny liściaste
Większość domowych roślin liściastych należy podlewać często i obficie od wiosny do jesieni, zmniejszając dawkę wody w zimie. Górna warstwa podłoża (ok. 1,2 cm) musi wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, wetknij palec w ziemię na całą długość paznokcia. Jeśli czubek palca jest suchy, należy podlać roślinę. Niebezpieczne jest częste podlewanie małymi ilościami wody. Może to doprowadzić do jej nadmiaru. Objawem tego jest pojawienie się na powierzchni ziemi zielonego mchu.

– Rośliny kwiatowe
Kwiaty doniczkowe wymagają wilgotnej ziemi przez cały czas. Żeby nie dopuścić do niedoboru wody, regularnie sprawdzaj podłoże palcem i podlewaj doniczkę, gdy palec jest suchy.

– Kaktusy i sukulenty
Traktuj je tak, jak rośliny liściaste w czasie pory wzrostu, natomiast zimą pozwól, by ziemia w doniczce wyschła niemal zupełnie. Intensywne podlewanie w tym okresie spowodować może zgniliznę, chorobę objawiającą się gniciem podstawy kaktusa. Żeby osądzić, czy roślina wymaga podlania, wsadź w ziemię drewniany patyczek lub plastikową słomkę. Jeśli po wyjęciu 2/3 jej długości jest sucha, należy jak najszybciej podlać roślinę. Kaktusy i sukulenty należą do roślin o bardzo małym zapotrzebowaniu na wodę, gdyż mają naturalną zdolność jej magazynowania.

Rodzaj wody
Woda z kranu odpowiada większości roślin, ale powinna być letnia. Pozostaw pojemnik z wodą na całą noc w tym samym pomieszczeniu, w którym stoją doniczki, by woda osiągnęła temperaturę pokojową. Ulotni się też część zawartego w niej chloru. Idealna woda powinna być niemal zupełnie pozbawiona wapnia. W przypadku roślin szczególnie na niego wrażliwych, jak np. azalie, należy wodę przed każdym podlaniem przegotować i wy studzić. Innym rozwiązaniem jest używanie wody destylowanej. Jest to kosztowne, ale niezbędne w przypadku cennych roślin. Doskonałym źródłem miękkiej i pozbawionej wapnia wody jest deszcz, Pamiętaj jednak, że ten z obszarów miast i rejonów przemysłowych, może być zanieczyszczony związkami chemicznymi. Jeżeli mieszkasz na wsi, zbieraj deszczówkę w wystawionym na zewnątrz pojemniku. Nie używaj wody stojącej zbyt długo w ogrodowej kadzi.

Metody podlewania
Rośliny można podlewać od góry albo od spodu.

– Podlewanie od góry
Pozwala na kontrolę ilości wody, jaką otrzymuje roślina, dzięki temu spłukiwany jest także nadmiar nagromadzonych soli mineralnych. Do podlewania najwygodniej jest korzystać z konewki z długim, wąskim dzióbkiem. Wsuń go pod liście rośliny i delikatnie lej wodę równym strumyczkiem na powierzchnię ziemi. Podczas pory wzrostu wypełniaj wodą przestrzeń między powierzchnią podłoża a obrębem doniczki.Natomiast zimą zaniechaj podlewania, gdy I tylko woda zacznie wylewać się spod doniczki, chyba że ziemia wyschła i obkurczyła się. W takim wypadku nalej na spodek wodę i zostaw doniczkę przez pół godziny. Jeśli roślina wchłonie całą wodę, dolej następną porcję i odczekaj kolejne 30 minut. Potem wylej pozostałą wodę ze spodka i w żadnym wypadku nie wlewaj jej do doniczki.
– Zanurzanie w wodzie
Niektóre rośliny nie lubią, gdy ich liście lub kwiaty są mokre. Postaw doniczkę w misce, wypełnionej wodą tuż poniżej poziomu ziemi w doniczce. Wyjmij ją, gdy powierzchnia ziemi zacznie lśnić. Pozwól, by nadmiar wody ściekł na podstawkę. W przypadku innych roślin nalej wodę na podstawkę i poczekaj , aż wsiąknie w ziemię. Spłukaj sole mineralne z górnej warstwy ziemi, podlewając roślinę od góry.

Po co woda
Woda przenosi składniki odżywcze z korzeni wzdłuż łodygi do liści i pączków kwiatowych. Jest niezbędnym elementem procesu fotosyntezy, podczas którego roślina zdobywa pożywienie. Jeżeli nie dostarczysz roślinom wody, której nie są w stanie same zdobyć, zginą. Jeśli chcesz, cieszyć oko pięknem roślin w Twoim domu, nie zapominaj o ich podlewaniu. Przy niewystarczającej ilości wody łodyga rośliny mięknie, niższe liście zwijają się i żółkną, kwiaty bledną, a ich pączki opadają, zanim się rozwiną. Podobnie niekorzystny jest dla rośliny nadmiar wody; łodyga staje się miękka, a korzenie gąbczaste i zaczynają gnić. Kwiaty pleśnieją i przedwcześnie opadają.

Dobra Rada
– Ananasowate
Ananasowate, takie jak ochmea wstęgowata, muszą być podlewane w szczególny sposób. Ich liście tworzą dzban, w którym w naturalnym, tropikalnym środowisku roślina gromadzi wodę; deszczową. To naturalne zagłębienie należy regularnie oczyszczać ze starej wody i wypełniać świeżą, co miesiąc lub dwa, za pomocą konewki z długim dzióbkiem. Ziemię podlewa się tylko wtedy, gdy wyschnie.