Pnącza kolorowe zasłony

pnaczaMożna nimi niczym storami zasłaniać brzydkie mury, rozpinać je w altanach, na pergolach, podporach. Liściaste lub liściasto-kwiatowe wzory, jakie tworzą pnące się rośliny, pięknie zdobią ogród.

Wiciokrzew (Lonicera) ma efektowne pachnące kwiaty, liście niektórych gatunków są zimozielone. Nie jest zbyt wymagający, rośnie w przeciętnej glebie, lubi słoneczne miejsca. Sadźmy go tam, gdzie będzie miał sporo przestrzeni albo tam, gdzie łatwo będzie go przycinać.

Męczennica  (Passiflora) to tropikalne pnącze o niezwykłych kwiatach uprawiane jest u nas w pojemnikach  z podporami. Wymaga żyznej przepuszczalnej ziemi, stale wilgotnej, i zacisznego słonecznego miejsca.

Róża pnąca będzie pięknym akcentem dekoracyjnym wszędzie gdzie ją posadzimy. Pamiętajmy, że potrzebuje słońca, ale nadmierny upał może jej zaszkodzić.

Aktinidia, zwana też kiwi, uprawiana jest jako pnącze ozdobne, ale też i owocowe, gdyż oprócz wielobarwnych liści atrakcyjne są jego jadalne owoce. Wymaga miejsca osłoniętego i obfitego podlewania.

Ouamoclit lobata to pnącze jednoroczne. Trzeba prowadzić je na podporach jak fasolę. Lubi słońce i nie za dużo wody (ale nie może mieć także za sucho).

Kokornak wielkolistny (Aristolochia durior) dorasta do 10 m, wymaga silnych podpór. Najlepiej rośnie w miejscu półcienis-tym i cienistym, w żyznej dostatecznie wilgotnej glebie. Jest odporny na mróz.

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) nie przezimuje w ogrodzie. Jeżeli chcemy traktować ją jako roślinę wieloletnią, zimą zapewnijmy jej temperaturę 5-10 °C. Potrzebuje osłoniętego miejsca w słońcu, nadaje się też do słonecznych pomieszczeń. Rośnie do 2 metrów.