Cebula dymka

Cebula dymka

Dymką nazywamy młode główki cebuli niezależnie od gatunku. Są to jednoroczne owoce tej rośliny. Doskonale nadają się one do dalszej uprawy. Cebula wyhodowana z dymki jest bardziej odporna na przymrozki,. Można ją również zbierać wcześniej, niż cebulę wyhodowaną z nasion.

Cebula dymka. Sadzenie

Nie trzeba posiadać hektarów pola, aby samemu uprawiać cebulę. Wystarczy jedynie plastikowe korytko, które można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.  Potrzebujemy też ziemi, najlepiej lekko kwasowej, bądź obojętnej.  Warto również zadbać o to, aby ziemia była żyzna, i przepuszczalna. Ziemię należy wysypać do korytka. Na każdą cebulkę dymki należy zrobić małe wgłębienie. Zwykle w korytku mieści się około czterech cebulek. W zagłębienia sadzimy cebulki i lekko je obsypujemy. Korytko wystawiamy na nasłonecznieni one miejsce na parapecie, bądź balkonie. Dymkę sadzimy wiosną.

Uprawa cebuli dymki

Cebula dymka nie jest bardzo wymagającą rośliną. Wystarczy regularnie spulchniać ziemię motyczką, podlewać wyrastające pędy, a w razie konieczności używać nawozu.  Dojrzałe cebule możemy zbierać już wczesną jesienią.