Rośliny doniczkowe dla zapracowanych

kaktusNie rezygnuj z roślin doniczkowych tylko dlatego, że nie masz czasu zajmować się nimi. Są też gatunki wytrzymałe, które dobrze znoszą okresowy brak troski.

Lubimy żyć w otoczeniu zieleni. Mieszkanie bez roślin jest mało przytulne i wydaje się, że czegoś w nim brakuje. Rośliny tworzą przyjazny mikroklimat i dobrze wpływają na nasze samopoczucie. I nie jest prawdą, że trzeba dużo czasu poświęcać na ich pielęgnację. W bogatej ofercie roślin doniczkowych można znaleźć takie, które są piękne, a jednocześnie nie wymagają specjalnych starań. Wystarczy zapewnić im niezbędne minimum: odpowiednie stanowisko, wilgotność i składniki pokarmowe. I dodać… odrobinę uczucia.
Do roślin odpornych na okresowy brak opieki lub niewłaściwą pielęgnację należą: zielistka, sansewieria i aspidistra, które wytrzymują niedostatek wilgoci przy podlewaniu raz na tydzień, a nawet rzadziej, oraz kaktusy i szparagi ozdobne, Ale nie tylko one potrafią radzić sobie w trudnych warunkach. Zapracowanym polecamy następujące rośliny:
Cissus rombolistny dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej ziemi i przy przeciętnej temperaturze panującej w naszych mieszkaniach. W bardzo suchych pomieszczeniach trzeba go trochę spryskiwać lub postawić obok niego pojemnik z wodą. Nie znosi nadmiaru wody w podłożu, dlatego latem podlewaj go umiarkowanie, a zimą oszczędnie. Jeśli nie jest co roku przesadzany, w sezonie zasil go kilka razy wieloskładnikowym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Gdy się nadmiernie rozrośnie, trochę go skróć, a pędy ładnie się zagęszczą.
Inne pnącze – scindapsus dobrze znosi i upały, i chłody. Jesienią, gdy mieszkania nie są jeszcze ogrzewane, podlewaj go bardzo oszczędnie, bo nadmiar wody mógłby spowodować gnicie korzeni.
Zroślicha stopowcowata jest pnączem ciepłolubnym, ale może znieść spadki temperatury nawet do 10°C. Rośnie w każdej ziemi. Przesuszona zwiesza liście, ale po podlaniu od razu je podnosi.
Bardzo wytrzymała jest także bilbergia zwisła. Może przez dłuższy czas przebywać w suchym powietrzu, zimą wystarcza jej 16°C. Kwitnie od lata do zimy, wypuszczając długie, zwisające pędy kwiatowe. Echmea wstęgowata jest epifitem, czyli rośliną, która w naturze żyje na drzewach. Jedyne jej wymaganie dotyczy podłoża – musi być bardzo luźne i kwaśne, ubogie w składniki pokarmowe i stale wilgotne. Przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności również cibora może być bardzo trwała. Bujnie się rozrośnie, gdy co tydzień będziesz ją nawozić. Wtedy jednak co roku musisz ją przesadzać.