Rośliny doniczkowe dla zapracowanych

kaktusNie rezygnuj z roślin doniczkowych tylko dlatego, że nie masz czasu zajmować się nimi. Są też gatunki wytrzymałe, które dobrze znoszą okresowy brak troski.

Lubimy żyć w otoczeniu zieleni. Mieszkanie bez roślin jest mało przytulne i wydaje się, że czegoś w nim brakuje. Rośliny tworzą przyjazny mikroklimat i dobrze wpływają na nasze samopoczucie. I nie jest prawdą, że trzeba dużo czasu poświęcać na ich pielęgnację. W bogatej ofercie roślin doniczkowych można znaleźć takie, które są piękne, a jednocześnie nie wymagają specjalnych starań. Wystarczy zapewnić im niezbędne minimum: odpowiednie stanowisko, wilgotność i składniki pokarmowe. I dodać… odrobinę uczucia.
Do roślin odpornych na okresowy brak opieki lub niewłaściwą pielęgnację należą: zielistka, sansewieria i aspidistra, które wytrzymują niedostatek wilgoci przy podlewaniu raz na tydzień, a nawet rzadziej, oraz kaktusy i szparagi ozdobne, Ale nie tylko one potrafią radzić sobie w trudnych warunkach. Zapracowanym polecamy następujące rośliny:
Cissus rombolistny dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej ziemi i przy przeciętnej temperaturze panującej w naszych mieszkaniach. W bardzo suchych pomieszczeniach trzeba go trochę spryskiwać lub postawić obok niego pojemnik z wodą. Nie znosi nadmiaru wody w podłożu, dlatego latem podlewaj go umiarkowanie, a zimą oszczędnie. Jeśli nie jest co roku przesadzany, w sezonie zasil go kilka razy wieloskładnikowym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Gdy się nadmiernie rozrośnie, trochę go skróć, a pędy ładnie się zagęszczą.
Inne pnącze – scindapsus dobrze znosi i upały, i chłody. Jesienią, gdy mieszkania nie są jeszcze ogrzewane, podlewaj go bardzo oszczędnie, bo nadmiar wody mógłby spowodować gnicie korzeni.
Zroślicha stopowcowata jest pnączem ciepłolubnym, ale może znieść spadki temperatury nawet do 10°C. Rośnie w każdej ziemi. Przesuszona zwiesza liście, ale po podlaniu od razu je podnosi.
Bardzo wytrzymała jest także bilbergia zwisła. Może przez dłuższy czas przebywać w suchym powietrzu, zimą wystarcza jej 16°C. Kwitnie od lata do zimy, wypuszczając długie, zwisające pędy kwiatowe. Echmea wstęgowata jest epifitem, czyli rośliną, która w naturze żyje na drzewach. Jedyne jej wymaganie dotyczy podłoża – musi być bardzo luźne i kwaśne, ubogie w składniki pokarmowe i stale wilgotne. Przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności również cibora może być bardzo trwała. Bujnie się rozrośnie, gdy co tydzień będziesz ją nawozić. Wtedy jednak co roku musisz ją przesadzać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krzewy, Kwiaty, Rośliny pokojowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.