Kamelie jak mimozy

kamelia-bonsaiKamelie są niemal tak wrażliwe jak mimozy. Ale dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nieprawidłowo pielęgnujemy te rośliny. Kamelie to wiecznie zielone krzewy o błyszczących i skórzastych liściach. Rosną dość wolno. Otoczone troską, trzy-, czteroletnie okazy mogą jednak osiągnąć 50 cm. W sklepach ogrodniczych sprzedaje się odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych, w odcieniach różu i czerwieni. Mniej znane są odmiany białe.

Kamelie najlepiej rosną w chłodnym i jasnym miejscu. Doskonale czują się w zimowym ogrodzie, zaaranżowanym w chłodnym pomieszczeniu. Nadaje się do tego loggia.

Od czerwca do września można przenieść kamelie do ogrodu i ustawiać w półcienistym miejscu. Podlewamy je dość obficie i regularnie miękką wodą (odwapnioną), usuwając jej nadmiar z podstawki. Zimą i wiosną nawozimy rośliny co tydzień.

Sezon na kamelie rozpoczyna się późną jesienią i trwa do połowy maja. Najwcześniej zakwita „Kleopatra”, Jej kwiaty są nietrwałe, ale intensywnie pachną.

„Buttonsn Bows” zachwyca pięknym kształtem i barwą kwiatów. Pojawiają się one dopiero późną zimą. Jest to odmiana o delikatnym, lecz zwartym pokroju.

„Snippet” wolno się rozrasta, a jej gałązki lekko zwisają. Hodowcy tworzą z niej bonsai.

„Maroon and Gold” to jedna z najpiękniejszych odmian kamelii. Kwitnie bezustannie. Roślina tworzy zwarty krzew.

„Bobs Tinsie” ma kwiaty o oryginalnym kształcie i niespotykanej trwałości. Ich pączki rozwijają się stopniowo, całkowicie pokrywając krzew.

„Alba Simplex” oczaruje nas śnieżnobiałą barwą kwiatów. Niektóre odmiany nie mogą stać w miejscach zacienionych, ponieważ nie wytworzą wtedy pączków kwiatowych.

Odmiana o nazwie „Eximea” zawdzięcza swoją popularność wśród hodowców dekoracyjnym kwiatom w malinowym kolorze. Najładniej rozwijają się one w maju na ogrodowej rabacie.

Latem doniczkę z kamelią można wkopać w ziemię lub ustawić na balkonie. Aby uchronić roślinę przed nadmiarem słońca w szczególnie upalne dni, należy ustawiać ją w cieniu.