Jak uprawiać petunie kaskadowe

sadzonka1Wszystkie grupy petunii kaskadowych uprawia się podobnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że są to rośliny światłolubne i żarłoczne.

■    Podłoże. Dobra jest gotowa mieszanka ziemi, przeznaczona do uprawy roślin doniczkowych. W skrzynce balkonowej długości 60 cm wystarczy posadzić 2 rośliny.

■    Światło. Pojemniki z petuniami ustawiamy w bardzo dobrze oświetlonym miejscu. Im więcej słońca, tym bujniej rośliny będą się krzewiły i kwitły.

■    Podlewanie. Petunie kaskadowe należy obficie i regularnie podlewać. Wytwarzana przez nie olbrzymia masa liści stanowi wyjątkowo dużą powierzchnię transpiracji.

■    Nawożenie. Petunie kaskadowe wymagają regularnego zasilania nawozami mineralnymi, podobnie jak pelargonie. Warto zastosować nawozy o spowolnionym działaniu, np. Osmocote lub Plantacote, i równocześnie dokarmiać rośliny co tydzień 0,2-0,3-procentowym roztworem mieszanki wieloskładnikowej, koniecznie zawierającej związki żelaza. Brak tego pierwiastka powoduje żółknięcie liści i silne zahamowanie wzrostu. Idealny jest nawóz przeznaczony specjalnie do uprawy petunii kaskadowych.

■    Choroby i szkodniki. Oprócz chorób wirusowych petunie kaskadowe nie są zbyt podatne na inne choroby i szkodniki. Jedynie przedłużająca się deszczowa pogoda może powodować wystąpienie szarej pleśni. Chore rośliny opryskujemy wówczas preparatem Benlate, Topsin lub Rowral.

Na liściach czasem pojawiają się mączliki i mszyce, które najwygodniej zwalczać pałeczkami nawozowymi ze środkiem owadobójczym lub opryskiwać: mszyce – Pirimorem lub Decisem, mączliki zaś preparatem Applaud.