Prace w ogrodzie na pierwsze kilka miesięcy

Prace w ogrodzie na pierwsze kilka miesięcy.

Odłożenie radykalnych zmian na rok nie może być wymówką dla lenistwa. W ogrodzie zawsze jest sporo pracy, którą trzeba wykonać.

Trawniki

Trawniki obecne są w większości ogrodów. Wygląd nawet tych, które nie prezentują się najlepiej, można łatwo poprawić. Jeżeli naszym oczom ukaże się trawa o wysokości 8-10 cm, musimy szybko zareagować, zanim przekroczy możliwości zwykłych kosiarek. Wysoka trawa po skoszeniu prezentuje się okropnie, gdyż pozostaje jedynie żółtawa część łodygi roślin. Wygląd trawnika szybko się jednak poprawi, jeśli będziemy kosić go regularnie, a na wiosnę i wczesnym latem odżywimy. Nawet najbardziej zaniedbany trawnik przeobrazi się wówczas w teren, z którego będziemy korzystać z radością. Jeśli trawnik nie przerasta jeszcze innych części ogrodu i widać jego brzegi, nie zapominajmy, by regularnie je przycinać w odpowiedni sposób.

Drzewa i krzewy

Identyfikacja drzew i krzewów może okazać się całkiem trudna, nawet jeśli wspomagamy się atlasem roślin. Kiedy pokryją się liśćmi i kwiatami, najlepiej sfotografować je i zanotować datę, a następnie zdjęcia pokazać specjalistom w centrach ogrodniczych lub szkółkach, albo członkom towarzystw ogrodniczych. Z pewnością pomogą nam określić gatunki roślin porastające nasz ogród.

Powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć drzewa, aby przekonać się, czy nie mają uszkodzonych lub spróchniałych pni i gałęzi, które mogłyby przewrócić się lub spaść. W miejscach, w których drzewa posadzono zbyt gęsto, być może – z korzyścią dla pozostałych – niektóre trzeba będzie usunąć. Sprawdźmy także mocowania młodych drzewek do palików, by przekonać się, czy te ostatnie nie przeszkadzają rozwijać się nowym pędom. Powinniśmy także odchwaścić teren wokół drzew i pokryć go mulczem, zwracając uwagę, by ściółka nie stykała się bezpośrednio z pniem.

Jeżeli stare krzewy utrudniają poruszanie się po ścieżkach lub przesłaniają okna, należy je przyciąć. Zamiast pozostawiać jedynie kikut lub starać się za wszelką cenę opanować sztukę ozdobnego formowania krzewów, proponuję usunąć jedną trzecią najstarszych i najbardziej odchylonych gałęzi. Pędy odcinamy u nasady lub w miejscu, z którego odchodzi zdrowy pęd boczny. Co jakiś czas pracę przerywamy, by odejść parę kroków i ocenić pokrój krzewu. Starajmy się zachować jak najbardziej naturalną formę. Metoda ta nie jest z pewnością podręcznikowa, można ją jednak bezpiecznie stosować o dowolnej porze roku i w wypadku każdego krzewu.

Chwasty

Jeśli pozwolimy chwastom spokojnie się rozwijać, w krótkim czasie zdominują nasz ogród. Nic nie zwalnia nas z obowiązku odchwaszczania. Nie dopuszczajmy do rozsiewania się rocznych chwastów i starannie wykopujmy wieloletnie, takie jak oset, pokrzywa czy szczaw. Występowanie na rabatach uciążliwych chwastów, takich jak podagrycznik pospolity czy powój, wymaga podjęcia bardziej radykalnych działań. Zróbmy co w naszej mocy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się tych chwastów.

Żywopłoty

Dobrze utrzymane żywopłoty wspaniale podkreślają granice ogrodu, stanowiąc jednocześnie cudowne tło dla innych roślin. Aby utrzymać ich ładny kształt i odpowiednią gęstość, przycinamy je regularnie i w odpowiednim czasie. Biorąc pod uwagę zalety żywopłotów, warto podczas roku, jaki mamy na zapoznanie się z ogrodem, poświęcić trochę czasu na ich przycięcie. Rozrośnięte na połowę ogrodu żywopłoty bukowe, grabowe czy cisowe możemy ostro przyciąć nawet podczas zimy. Jeśli chcemy doprowadzić do porządku obie strony żywopłotu, najpierw uformujmy jedną stronę, a po kilku latach następną. Aby przywrócić zaniedbanym żywopłotom ich dawne piękno, zwykłe potrzeba około trzech lat. Żywopłoty cyprysowe możemy formować, przycinając jedynie młode odrosty.