Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to doskonały czas na zabranie się za porządki w ogrodzie. Sprzyja temu ładna pogoda i wydłużający się dzień. Czas więc zaplanować działania porządkowe i przystąpić do dzieła. Co powinno się znaleźć na naszej liście? Oto kilka niezbędnych punktów:

  • przycinanie krzewów – pielęgnacja krzewów powinna się rozpocząć już z początkiem kwietnia. To czas na wycinanie starych pędów, pozbywanie się uschniętych elementów krzewów i wycinanie uszkodzonych koron. Powoli to na stworzenie miejsca dla światła, które w tym okresie jest roślinom szczególnie potrzebne. Już pod koniec wiosny zauważymy, że krzewy gęstnieją i zyskują na sile.
    Nie zapomnijmy o przycięciu wszystkich pędów o ¾ w przypadku tych krzewów, które kwitną na jednorocznych pędach. Pozwoli im to na wypuszczenie wiielu młodych, małych pędów, z których zakwitną kwiaty.
  • Wiosna to najlepszy czas na przycinanie drzew liściastych – usuwamy wtedy stare, chore, uszkodzone i uschnięte gałęzie. Powinniśmy wycinać także te, które rozrosły się zbyt gęsto i te, które się krzyżują. Wiosna to także najlepsWiosna to świetny czas na porządki i jedyny przeznaczony na przycinanie pędówzy czas na kształtowanie korony – przycinanie jej w późniejszym okresie jest bowiem niewskazane.
  • Z początkiem roku powinniśmy także zabrać się za grabienie trawnika. Usuwamy śmieci, gałęzie, liście pozostałe po ziemie. Jest to szczególnie ważne w przypadku działki nad wodą, ponieważ nie usunięte pozostałości organiczne bardzo szybko butwieją po ziemie. Grabienie trawnika tworzy przestrzeń dla nowych źdźbeł trawy i – jeśli zachowamy ostrożność – stymuluje ją do wzrostu.
  • Porządkowanie rabatek to kolejny ważny element wiosennych porządków. Czas więc najwyższy na rozgarnięcie torfu i kory, aby odświeżyć ściółkę. Usuwamy natomiast słomę i gałęzie, które powinny trafić na kompost. Oczyśćmy też byliny i przekwitłe kwiatostany.