Typy ogrodów

Typy ogrodów

Kiedy już staliśmy się właścicielami kawałka ziemi i chcemy stworzyć ogród, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jaki typ ogrodu nam chodzi. Nie brakuje stylów, w których możemy wybierać. Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że nikt nie każe nam ograniczać się tylko do jednego. Uzbrojeni w informacje, a także szkic terenu, prawdopodobnie będziemy mogli wkomponować kilka miniogrodów w ogród o przeciętnej powierzchni. Nie muszą one być duże. Zaciszne miejsce, sekretny ogródek, w którym w spokoju wypijemy filiżankę kawy lub utniemy sobie drzemkę, może nie przekraczać powierzchni 3 m2 – tyle wystarczy, by ustawić stół, kilka krzeseł i drewniane podpory, po których wspinać się będą rośliny, tworząc ścianę zieleni. Poszczególne części ogrodu mogą łączyć ścieżki i schody, pergole lub centralnie rozciągający się trawnik.

Być może mamy już jakieś ulubione miejsce w ogrodzie. Jednak wraz ze zmianą pór roku prawdopodobnie zmianie ulegną także nasze preferencje i polubimy także inne ogrodowe zakątki. Patio wypełnione zapachem otaczających, kwitnących latem krzewów jesienią może przegrać z urokiem skromnej ławeczki ustawionej pod jarzębiną, która zniewoli nas ognistoczerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi liśćmi. Z kolei zimą i wczesną wiosną z pewnością przyciągnie nas mały zalesiony zaułek, który stanie się naszą dumą, kiedy tylko pokryją go zawilce i przebiśniegi.

Niektóre miniogrody w sposób naturalny wzajemnie się uzupełniają. Pergola lub drewniana altana w sekretnym zakątku pozwalają nam relaksować się pod barwnymi wonnymi pnączami, tworzącymi romantyczny klimat. Zaplanowanie ogrodu z pachnącymi roślinami w pobliżu patio pozwoli w pełni rozkoszować się wonią kwiatów. Za porę najwspanialszych zapachów słusznie uznawane jest lato. Powietrze przesyca wówczas przyprawiający o zawrót głowy aromat róż czy lawendy. Nie zapominajmy jednak, że inne pory roku także mają swoje sławy. Sarcococca confusa w środku zimy rodzi małe, białe kwiaty o niezwykle intensywnym zapachu, który roznosi się na odległość nawet 6 m. Jeżeli posadzimy ją pod oknem lub drzwiami, jedna roślina zdoła wypełnić swoim aromatem cały pokój. Woń takich krzewów, jak np. mahonii pospolitej (Mahonia aquifolium), zimokwiatu wczesnego (Chimonanthuspraecox) czy oczaru (Hamamelis), również zasługuje na najwyższe uznanie.

Pionowe płaszczyzny, np. ogrodzenia czy ściany, odgrywają w ogrodzie bardzo ważną rolę. Po ścianach budynków doskonale wspinają się różnorodne pnącza i róże, które wprawdzie pnączami nie są, ogrodnicy jednak zaliczają je do nich. Pnącza w krótkim czasie przesłonią szpecące powierzchnie, ale pamiętajmy, że wiele z nich, jak chociażby glicynia, rozrasta się bardzo mocno i potrzebuje sporo przestrzeni.