Łuki

Łuki są bardzo praktycznym sposobem na podzielenie przestrzeni ogrodu oraz na optyczne podniesienie wysokości na niewielkiej powierzchni, co czyni je idealnym rozwiązaniem w małych ogrodach. Mogą być usytuowane przy żywopłocie lub murze, tworząc rodzaj altanki.

Najprościej kupić gotowy zestaw wykonany z drewnianych elementów impregnowanych ciśnieniowo. Łuki takie posiadają zazwyczaj kratownice, które stanowią podpory dla roślin. Postawienie łuku zajmuje około pół dnia – dłużej, jeśli słupki są osadzane w betonie, który potrzebuje czasu na stwardnięcie. Zazwyczaj słupki mocujemy na głębokości 30 cm. Jeśli jednak łuk narażony jest na silne podmuchy wiatru, należy zatopić go głębiej.

Możemy także sami stworzyć łuk rustykalny. Taki styl dopuszcza złożenie łuku nawet z nieokorowanych słupków o średnicy 8-10 cm i cieńszych gałęzi, z których utworzymy poziomy lub ukośny wzór ozdobny. Rustykalne łuki doskonale prezentują się w ogrodach wiejskich. Można je także kupić w centrach ogrodniczych w postaci zestawu gotowych elementów do złożenia, zarówno okorowanych, jak i nieokorowanych, lub zamówić u producenta łuk według własnego projektu.