Przekopywanie gleby – W jaki sposób kopać

Przekopywanie gleby – W jaki sposób kopać.

1. Jeśli w przekopywaniu nie mamy wprawy, z pewnością po pierwszym dniu pracy będziemy odczuwać bóle rąk i nóg. Z każdym kolejnym dniem będzie jednak coraz lepiej.

Jeżeli pracę będziemy wykonywać w niewłaściwy sposób, możemy zbyt mocno obciążyć kręgosłup. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe narzędzie pracy. Kiedy stoimy wyprostowani, stylisko wideł lub szpadla powinno sięgać nam do pasa. Podczas przekopywania nie należy zginać kręgosłupa, lecz kolana.

2. Ostrze szpadla wbijamy w ziemię najlepiej pod kątem prostym, dopychając nogą.

Jeśli ostrze będziemy wbijać pod większym kątem, przekopiemy glebę na mniejszej głębokości. Osiągnięcie zamierzonej głębokości będzie wówczas wymagało podwójnej pracy.

Jak w wypadku wszystkich narzędzi posiadających elementy tnące, powinniśmy dbać o to, by ostrze szpadla zawsze było ostre. Dzięki temu łatwiej przetniemy glebę.

Kiedy przekopywać –  Najlepiej oczywiście wybrać słoneczny przyjemny dzień. Bardzo trudno jest kopać w mokrej glebie, a jeszcze trudniej w wysuszonej i zeskorupiałej. Taką ziemię najlepiej zmoczyć obficie wodą na kilka dni przed planowanym przekopywaniem. Najlepszą porą na wykonanie tego zabiegu jest jesień – gleba ma wówczas dość czasu, by osiąść i nabrać odpowiedniej struktury przed wiosennym siewem lub sadzeniem. Gleby lekkie możemy przekopać nawet wiosną, chociaż warto wówczas od razu je zagrabić, by ograniczyć powierzchnię parowania. Pamiętajmy, aby nie sadzić roślin zaraz po przekopaniu. Najlepiej zaczekać z tym przynajmniej miesiąc, by osiadająca gleba nie porozrywała im korzeni.

Widły czy szpadel?

Niektórzy wolą przekopywać glebę widłami, inni szpadlem. Szpadlem -jeśli jest odpowiednio ostry – możemy przecinać darń i korzenie. Z kolei widły uśmiercają mniej dżdżownic, łatwiej przekopuje się nimi glebę i usuwa z niej chwasty. Jeśli gleba jest kamienista, jesteśmy skazani na widły – szpadlem niewiele w takiej sytuacji zdziałamy. Pamiętajmy, że dostępne są narzędzia o różnej wielkości. Czasami warto zdecydować się na szpadel o mniejszym ostrzu. Pracę nim wykonywać będziemy zapewne dłużej, za to mniej się zmęczymy.