Ogrodnictwo ekologiczne

Ogrodnictwo ekologiczne

Ogrodnictwo ekologiczne tak naprawdę oznacza okazanie szacunku temu fragmentowi środowiska naturalnego, nad którym mamy kontrolę. Decydując się na nie, w praktyce podejmujemy decyzję o rezygnacji z dominacji nad tym skrawkiem ziemi, przyjmując raczej rolę opiekuna. Chociaż jesteśmy właścicielami terenu, nie zapominamy o niezliczonych organizmach żywych, które go zamieszkują.

Ekologiczne metody uprawy swoją karierę w rolnictwie rozpoczęły w latach 40. ubiegłego wieku jako reakcja na niekontrolowane stosowanie nawozów sztucznych. Główną ich ideą jest odżywianie gleby, a nie rośliny, poprzez stosowanie materiału organicznego w formie kompostu, obornika i innych substancji naturalnych. Zwiększa to liczbę mikroorganizmów znajdujących się w glebie, które w procesie rozkładu materiału organicznego uwalniają substancje wspomagające wzrost roślin.

Prowadząc uprawę ekologiczną, nie zatruwamy środowiska naturalnego; w rezultacie nasz ogród tętni życiem. Zazwyczaj warunki takie są bardzo korzystne, a zaskakująca liczba typowych problemów przestaje istnieć, ponieważ szkodniki eliminowane są przez naturalnych wrogów. Zdrowe rośliny, uprawiane bez nawozów sztucznych są bardziej odporne na choroby. Kiedy pojawiają się kłopoty, można je zazwyczaj rozwiązać niekonwencjonalnym podejściem do problemu, a nie sięgając po środki chemiczne.

Ogrodnicy prowadzący ekologiczną uprawę roślin zwykle wiodą również życie oparte o zasady zrównoważonego rozwoju, stosując recykling, ograniczając ilość produkowanych śmieci i korzystając z odnawialnych źródeł energii.

Aby się stać ekologicznym ogrodnikiem…

• Nie korzystaj z chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów, ponieważ ich stosowanie zniweczy wysiłki ekologicznej uprawy.

• Odżywiaj glebę jedynie materiałami organicznymi.

• Wspieraj rozwój wszystkich żywych organizmów w ogrodzie.

Dzikie kwiaty

Połacie polnych kwiatów doskonale pasują do niektórych miejsc w ogrodzie, stanowiąc coś w rodzaju małego wycinka dzikiej przyrody. Wybór roślin do takich kompozycji jest ogromny i z pewnością wiele z nich będzie się dobrze rozwijać, jeśli tylko posadzimy je na odpowiednim stanowisku. Najlepiej ograniczyć się do gatunków rodzimych. Pamiętajmy jednak, że o takie ogrody także należy dbać.

W przyrodzie można łatwo zaobserwować, jak bardziej ekspansywne rośliny wypierają inne, często dużo ładniejsze. Będziemy zatem zmuszeni do walki z chwastami i do usuwania jeżyn, pokrzyw, bluszczu, ostów czy szczawiu, by cieszyć się urokiem, choć okiełznanego, to jednak dzikiego ogrodu.