Róże – Mieszańce herbatnie

Róże – Mieszańce herbatnie.

Mieszańce herbatnie — Rosa thea hybrida hort. — powstały u schyłku ubiegłego wieku. Pierwsze klasyczne mieszańce róż herbatnich z remontant-kami warto przypomnieć, gdyż miały one olbrzymi udział w powstaniu całego dzisiejszego dorobku hodowlanego. Te odmiany to: Lady Mary Fitzwilliam z roku 1883 i William Francis Bennett z roku 1884. Szczęśliwym hodowcą tych odmian był Anglik Bennett, który w ten sposób wszedł do historii róż jako twórca tej do dziś niedoścignionej rasy.

Dalszy rozwój hodowlany mieszańców herbatnich był niezwykle dynamiczny i obfitował w coraz to lepsze i piękniejsze zdobycze. Takimi pierwszymi gwiazdami o wyjątkowym blasku, niebywale długim powodzeniu i wielkiej popularności były: Kaiserin Augustę Viktoria hodowli Lamberta, z roku 1891 oraz Mme Caroline Testout, hodowli słynnego Perneta-Duchera, także z roku 1891.

Pierwsze mieszańce herbatnie pozostawiały jednak sporo do życzenia jeżeli chodzi o siłę wzrostu; daleko odbiegały od dzisiejszych przedstawicielek tej rasy. W porównaniu z remontantkami wykazywały jednak przewagę, gdyż kwitły niesłychanie obficie przez całe lato oraz reprezentowały coraz to rozleglejszą paletę barw, czego brakowało remontantkom. Poza tym sprawowały się znakomicie w uprawie pod szkłem, dając o wiele lepsze rezultaty niż ich poprzedniczki. Na wszystkich zatem frontach były bezkonkurencyjne. Remontantki przewyższały je tylko wydatnie silniejszym wzrostem i większą wytrzymałością na mrozy, ale i to — jak stwierdzamy dzisiaj z perspektywy czasu, nie wystarczyło, aby umożliwić tym różom przetrwanie do chwili obecnej.

Niepodobna pominąć milczeniem rasy mieszańców Perneta — Rosa pernetiana hort., które w swoim czasie odgrywały olbrzymią rolę; były one pod wieloma względami bardzo zbliżone do mieszańców herbatnich i dlatego w późniejszym podziale zostały zaliczone do tej rasy.

Mieszańce Perneta powstały ze skrzyżowania remontantek z różą żółtą — Rosa foetida Herrm. i od razu zwróciły na siebie uwagę niezwykle efektownymi kompozycjami kolorystycznymi, powstałymi dzięki połączeniu barwy czerwonej z żółtą. Takie odmiany, jak Mme Edouard Herriot, Mevr. G. A. van Rossem, President H. Hoover, Katherine Pechtold — cieszyły się przez długie lata światową sławą. Niektóre, jak dwie ostatnie, uprawiane są jeszcze i dzisiaj, co najlepiej świadczy o ich wartości.