Kompostownik – Inne składniki

Kompostownik – Inne składniki.

Woda niemal zawsze jest niezbędna, chyba że kompostowany materiał składa się z dużej ilości świeżych odpadów zielonych. O odpowiednią wilgotność należy dbać zwłaszcza zaraz po ułożeniu kompostowanej masy i po jej ewentualnym wymieszaniu. Kompostownik powinien znajdować się w zacienionym miejscu. Jeśli jednak z różnych powodów zmuszeni jesteśmy usytuować go w miejscu bardziej nasłonecznionym, dodawanie wody może się okazać konieczne także w czasie upałów. Kompostowany materiał powinien być wilgotny, choć nadmiar wilgoci jest niekorzystny. Dobry materiał porównuje się do mocno wyciśniętej gąbki – jeśli mocno ściśniemy go w dłoni, nie powinien się rozsypać, ani nie powinna wyciekać z niego woda.

Stosowanie aktywatorów, nazywanych także starterami, nigdy nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – w ich składzie znajdują się bakterie i pleśnie, pod wpływem których następuje rozkład substancji organicznych. Ich stosowanie nie jest jednak niezbędne, ponieważ odpowiednie mikroorganizmy zawarte są w ziemi, którą przesypujemy poszczególne warstwy kompostu. W centrach ogrodniczych możemy nabyć odpowiednie preparaty, przyśpieszające rozkład kompostowanego materiału. Można też jako aktywatory dodatkowo wykorzystać obornik, gnojowicę czy mączkę rogową lub mączkę z krwi. Doskonałym źródłem bakterii kompostujących jest niewielka choćby ilość dojrzałego kompostu.

Warstwy ziemi, oprócz tego, że dostarczają bakterii kompostujących, zapewniają także odpowiednie napowietrzenie kompostowanej masy. Dobrze jest dodać niewielkie ilości gleby gliniastej lub iłów. Dodatki te współtworzą trwałą próchnicę. Kompost możemy także wzbogacić popiołem drzewnym, który dostarczy materiałowi cennego potasu.

Odpowiednia izolacja kompostownika umożliwia aktywność bakterii kompostujących także zimą. Szczególnie ważna jest w przypadku małych pojemników. Nie wolno jednak izolować dna, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się dżdżownic. Do izolacji ścian kompostownika możemy wykorzystać plastik pęcherzykowy. Możemy także obłożyć go plastikowymi workami wypełnionymi starymi, zgniecionymi gazetami. Bez względu na rodzaj użytego materiału, izolację należy ułożyć w taki sposób, aby w razie potrzeby łatwo można było ją zdjąć i dołożyć do kompostownika kolejną warstwę.