Materiał organiczny

Materiał organiczny.

Istnieją różne rodzaje materiałów organicznych, którymi możemy nawozić glebę. W praktyce na wybór konkretnej substancji ma zazwyczaj wpływ jej dostępność, a nie kwestia, która z nich może się okazać najlepsza.

Z nawożenia organicznego powinniśmy korzystać przy każdej okazji. Jeśli przekopujemy jakieś miejsce w ogrodzie, przygotowując rabatę lub zagon, zanim wysiejemy lub zasadzimy nowe rośliny, dodajmy do ziemi kompostu. By wszystko przebiegało idealnie, przekopaną glebę powinniśmy pozostawić, by osiadła, i dokładnie usunąć z niej chwasty roczne. W praktyce jednak glebę często obsadzamy lub obsiewamy zaraz po jej przekopaniu. Warto zatem delikatnie ją udeptać, by uniknąć późniejszego osiadania, szkodliwego dla systemu korzeniowego roślin. Jeżeli materiał organiczny, zwłaszcza obornik, będzie dojrzały, zasadzonym roślinom nie wyrządzi żadnej szkody. Nawet jeśli w jakimś miejscu jedynie dosadzamy kilka roślin, oczyśćmy możliwie największą powierzchnię terenu i przekopmy ją widłami, dodając dojrzały nawóz naturalny.

W wypadku warzyw glebę przekopujemy i odżywiamy zwykle je-sienią. Zaletą formowania zagonów o szerokości około 1,2 m jest fakt, że początkowe, głębokie przekopanie wystarcza często na kilka następnych lat. Jeśli podczas zbiorów i zabiegów pielęgnacyjnych nie udeptujemy grządki, wystarczy, jeśli wymieszamy co roku jedynie wierzchnią warstwę gleby z materiałem organicznym.

W miejscach, w których rośliny rosną już od dłuższego czasu, stosujemy ściółkowanie materiałem organicznym, układając wokół roślin warstwę o grubości około 8 cm. Musimy jednak uważać, by ściółka nie dotykała bezpośrednio drzew i krzewów, gdyż może to powodować podgniwanie pni i łodyg.