Chwasty o zdrewniałych łodygach i Chwasty zielne

Chwasty o zdrewniałych łodygach

W zaniedbanych ogrodach często występują chwasty o zdrewniałych łodygach, które przez dłuższy czas rozwijają się niezauważone. Do najbardziej typowych należą jawory i bez czarny. Dęby, jesiony, ostrokrzewy, kasztanowce czy cisy także pojawiają się zupełnie niespodziewanie. W wielu ogrodach, zwłaszcza położonych w pobliżu lasu, zadomawiają się jeżyny, których nasiona przenoszą ptaki. Nawet atrakcyjne pnącza, takie jak jaśmin, kapryfolium, a szczególnie bluszcze, w opuszczonych ogrodach mogą przeistoczyć się w chwasty, które przerosną i zagłuszą inne rośliny.

Chwasty zielne

Do najbardziej uciążliwych chwastów zielnych należy skrzyp polny (Equisetum arvense), który potrafi opanować rozległe powierzchnie. Jeśli znajdziemy go w naszym ogrodzie, to prawdopodobnie gości on także w ogrodach sąsiadów. Jeśli tak, usunięcie skrzypu będzie wymagało wspólnych działań. Warto zadbać także o to, by w naszym ogrodzie nie zadomowił się kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium) i powój polny (Convolvulus arvensis) – to niezwykle sprytni kolonizatorzy na wielką skalę.

Rdestowiec japoński to kolejna zmora ogrodników, głównie na glebach wilgotnych, na których tworzy gęste zarośla. Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), ostrożeń polny (Cirsium arvense), jasnota biała (Lamium album), zwana białą pokrzywą, oraz pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – to również chętni domownicy wilgotnych żyznych gleb. Na szczęście możemy skutecznie rozprawić się z nimi, regularnie odchwaszczając miejsca ich występowania.

Ziarnopłon wiosenny (Ranunculus ficaria) i lepiężnik wonny (Pelasi-tes fmgrans) początkowo mogą się wydawać całkiem atrakcyjnymi roślinami. Niestety szybko się przekonamy, że są to niezwykle ekspansywne chwasty.

Nie należy zapominać, że również wiele roślin zielnych uprawianych w ogrodzie, gdy tylko wymkną się spod kontroli, zaczną panoszyć się jak chwasty, przerastając i zagłuszając inne rośliny. Zaliczają się do nich takie zioła, jak melisa, mięta, żywokost czy dąbrówka rozłogowa. Z kolei w ogródku warzywnym trzymamy w ryzach chrzan pospolity (Cochlearia armoracia), który raz zadomowiony, zostaje niemal na wieki.