Rodzaje paneli ogrodowych

Rodzaje paneli ogrodowych.

Panele pełne powstają najczęściej z desek łączonych na pióro i wpust, przybitych do poziomych, drewnianych rygli. Tradycyjnie mają kształt prostokątów o różnej wysokości i szerokości.

Tego typu ploty zapewniają nam prywatność, dość skutecznie odgradzając od ulicznego zgiełku i kurzu. Podczas wiatru stawiają silny opór, dlatego powinny być przytwierdzone do solidnych słupków, głęboko osadzonych w ziemi.

Sporą popularnością wśród właścicieli posesji cieszą się panele o łukowato wyprofilowanej górnej krawędzi. W sklepach specjalistycznych dostępne są przęsła różnego typu, mocowane do drewnianej ramy, które łączą deski z kratownicami.

Panele wiklinowe to wyjątkowo atrakcyjne przepierzenia o bardzo naturalnym wyglądzie. Są jednak niezwykle delikatne. Wykonane z nich ogrodzenia mają tendencję do wykrzywiania się, zwłaszcza gdy panele wystawione są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie można też sadzić bezpośrednio przy nich krzewów, ponieważ gałęzie roślin wcisną się między wiklinowe pędy, niszcząc z czasem cały panel. Pnącza i krzewy rosnące przy wiklinowym ogrodzeniu musimy więc bacznie obserwować i regularnie przycinać, by zapobiec uszkodzeniom płotu.

Kratownice częściowo porośnięte roślinnością raczej filtrują podmuchy wiatru, niż stawiają mu opór. Dzięki temu nie powodują niebezpiecznych dla roślin zawirowań powietrza, do jakich dochodzi przy pełnych przegrodach. Kratownice możemy także przytwierdzać do istniejących już płotów. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych zniechęcają często włamywaczy, ponieważ trudno przez nie przeskoczyć, pozostając niezauważonym.

Panele wykonane z ozdobnych plecionek, np. bambusowych lub trzcinowych, wspaniale prezentują się w ogrodzie. Nie są jednak tak trwałe, jak panele wykonane z innych materiałów, i trudno je odpowiednio konserwować. Warto jednak pomalować je pokostem, starając si dokładnie pokryć wszystkie elementy. Nieformalne przepierzenia plecione z gałęzi wierzbowych najlepiej prezentują się w połączeniu z nieociosanymi słupkami. Jeśli wystawione są na silne podmuchy wiatru, słupki osadzamy w betonie na głębokości 60 cm. Takie prze pierzenia najlepiej mocować do słupków drutem galwanizowanym w trzech, równo oddalonych miejscach. Lepiej nie używać gwoździ słupki podczas ich wbijania bardzo często pękają. Ogrodzenie tego typu koniecznie pomalujmy środkiem impregnującym, aby przedłużyć jego żywotność.

Niskie płotki myśliwskie sprawdzają się jedynie jako przegrody oddzielające poszczególne części ogrodu, ewentualnie ogrodzenia miejsca położonego na otwartej przestrzeni. Estetycznie wykonane ogrodzenia łańcuchowe wyglądają bardzo ładnie. Niestety, nie powstrzymają bezpańskich psów przed „podlewaniem” naszych roślin ani młodzieży w różnym wieku – szczególnie tej, która wraca wieczorem z pubów – przed huśtaniem się na łańcuchach lub przeskakiwaniem z jednej strony na drugą!