Wspieranie wszystkich organizmów w ogrodzie

Wspieranie wszystkich organizmów w ogrodzie

Zadbajmy o to, by nasz ogród odwiedzało jak najwięcej różnych przedstawicieli świata przyrody. Dzięki temu ogród stanie się miejscem zdrowszym i dużo bardziej interesującym. Nagie ślimaki czy mszyce z pewnością są irytujące, stanowią jednak pokarm dla zwierząt, które zadbają o to, by populacja szkodników nie przybrała niebezpiecznych rozmiarów. Jeśli całkowicie wyeliminujemy szkodniki z naszego ogrodu, pozbędziemy się także ich naturalnych wrogów, którzy przeniosą się gdzie indziej. Co gorsza, niszcząc szkodniki środkami chemicznymi, niszczymy także zwierzęta pożyteczne.

W moim ogrodzie mszyce na drzewach owocowych i wiciokrzewach znikają za sprawą dużej populacji ptaków i owadów, dla których stanowią pożywienie. Dzięki ptakom oraz ropuchom zamieszkującym ogród nie ponosimy strat z powodu nadmiernej liczby ślimaków. Mamy wprawdzie kłopoty ze ślimakami uszkadzającymi podziemne części ziemniaków, ale można sobie z tym poradzić, stosując biologiczne metody, które są nieszkodliwe dla środowiska. Wystarczy wprowadzić do gleby odpowiednią ilość nicieni, które skutecznie ograniczą populację ślimaków.

Można mieć oczywiście bardzo porządnie utrzymany ogród, który przyciągnie wiele gatunków zwierząt, więcej siedlisk stworzymy jednak, pozwalając, by przynajmniej niektóre miejsca w naszym ogrodzie rozwijały się w sposób naturalny. Obszary porośnięte wysoką trawą, dzikimi roślinami (chwastami, jeśli wolimy je tak nazywać) lub pokryte butwiejącymi kawałkami drewna przyciągną wiele gatunków owadów. W żywopłotach przypominających raczej zarośla gniazda zaczną zakładać różne gatunki ptaków. Przyznam szczerze, że całkowicie odeszłam ód zasad, które przez lata wpajano mi jako „właściwe” praktyki ogrodnicze. Przestały mi już nawet przeszkadzać próchniejące gałęzie na niektórych drzewach – wolę, by kusiły dzięcioły i inne ptaki szukające w korze i drewnie pożywienia (głównie larw chrabąszczy). Owoce opadłe podczas silniejszych wiatrów będą później pokarmem dla biedronek i kosów. Pozostawianie na zimę starych pędów na roślinach wieloletnich to już szeroko stosowany zwyczaj.

Stawy i oczka wodne w ogrodzie stanowią podstawowe źródło wody dla zamieszkujących go zwierząt. Powinniśmy zadbać o to, by brzegi zbiornika nie opadały zbyt stromo, umożliwiając zwierzętom bezpieczny dostęp do wody.