Storczyk

Storczyk

Storczyk jest rodzajem bylin z rodzin storczykowatych. Jest uznawany za jedną z łatwiejszych i jednocześnie najtrudniejszych do uprawy roślin. Łatwych ze względu na małe wymagania dotyczące warunków uprawiania go. Z tego powodu często gości
w domach i ogrodach. Niestety jego pielęgnacja tak, aby kwitł kilka razy nastręcza już większych trudności.

Jego rodzimymi terenami są tereny Azji – Indie, Filipiny, jak również północne tereny Australii. Wyróżnia się, w zależności od systematyki od 17 do nawet 50 gatunków, które różnią się od siebie kształtem i kolorami kwiatu. Można więc spotkać storczyki różowe, białe, fioletowe, żółte lub kremowe. Chociaż zdarzają się nawet nakrapiane kwiaty. Liście storczyków są owalne i mięsiste.

Z podlewaniem storczyków nie należy przesadzać. Lubią one obfite podlewanie, jednak nie można dopuścić do zbyt dużej ilości ani przemoczenia liści. Latem wystarczy podlać je raz w tygodniu, natomiast zimą nawet raz na dwa tygodnie. Woda nie może być zbyt zimna.

Światło, które storczyki lubią powinno być rozproszone. Działanie światła bezpośrednio na roślinę może jej zaszkodzić, a odpowiednia dla niej temperatura to do 25 stopni w ciągu dnia. Dodatkowo storczyki lubią przyciasne doniczki. Nie należy więc martwić się, że roślinom jest za ciasno i należy je przesadzić. Odpowiednio pielęgnowana będzie kwitnąć, mimo pozornie ciasnego otoczenia.