Ciemierniki – piękne kwiaty ogrodowe

Ciemierniki są roślinami wczesnowiosennymi. Ich kwiaty posiadają pastelowe barwy i mogą przybierać kolory od czystej bieli poprzez delikatny róż oraz jasną czerwień aż do ciemnego fioletu. Ciekawostką są odmiany, które wykształcają kwiaty w kolorze zielonym. Ciemierniki mają w większości zimnozielone liście a niektóre gatunki podczas łagodnej zimy potrafią zakwitnąć nawet w grudniu.

Normalnie roślina kwitnie wczesną wiosną a kończy kwitnąć dopiero w maju. Kwiaty są bardzo trwałe i pozostają atrakcyjne nawet w czasie gdy bylina wytwarza nasiona.

Z rodziny ciemierników można wyróżnić cztery najciekawsze gatunki, są to:
Ciemiernik biały (Helleborus niger) – jego kwiaty są białe lub różowe, zakwita on po pierwszych odwilżach i kwitnie do końca kwietnia. Rośnie do 30 cm.

Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) – jest skrzyżowaniem kilku dzikich gatunków ciemierników, kwiaty cechują się dużą zmiennością kolorystyczną. Dorasta do 50 cm.

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – kwiaty są bardzo duże w kolorze zielonkawo-białym lub kremowym i osadzone są na długich szypułkach. Kwitnie do kwietnia.

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – nazwę zawdzięcza ostro pachnącym korzeniom. Kwitnie od lutego do czerwca i posiada dzwonkowate kwiaty, które są koloru jasnozielonego. Rośnie do 50 cm.

Ciemierniki lubią wilgotne oraz lekko ocienione stanowiska. Zaleca się sadzić je na glebach żyznych z dużą ilością próchnicy o odczynie wapiennym. Rośliny sadzimy płytko i nie przesadzamy lecz pozostawiamy je w jednym miejscu na kilka lat.