Kwasowość i zasadowość gleby

Kwasowość i zasadowość gleby.

Ogrodnicy powinni przywiązywać ogromną wagę do odczynu gleby. Mierzymy go w skali od 0 do 14. Jeśli wskaźnik pH wynosi 7, oznacza to, że odczyn jest obojętny. Niższe pH wskazuje na odczyn kwaśny, a wyższe – odczyn zasadowy. Większość roślin preferuje glebę o pH wynoszącym 6,5-7, niektóre jednak tolerują glebę o odczynie zasadowym, a są i takie, np. różaneczniki, pierisy czy borówki, które najlepiej rozwijają się na glebach o pH poniżej 5,5.

Kwasowość lub zasadowość gleby jest wynikiem braku określonych minerałów i obfitości innych. Gleby powstałe ze skał wapiennych lub kredy mają odczyn zasadowy i bogate są w wapń, przy czym często ubogie w magnez, bor i fosfor. Z kolei gleby kwaśne zawierają zazwyczaj duże ilości magnezu i glinu. Gleby o odczynie obojętnym stanowią najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii, co oznacza, że rozkład substancji organicznych jest w nich najszybszy, a zasób składników odżywczych dostępnych dla roślin jest większy.

Zmiana odczynu gleby zasadowej.

Zdecydowanie lepiej dopasować rośliny do gleby o określonym pH, niż zmieniać jej odczyn, zwłaszcza że nowego odczynu zazwyczaj nie udaje się trwale utrzymać. Gleby zasadowe uważane są często za kłopotliwe, a jednak istnieje wiele gatunków roślin, które preferują takie właśnie gleby. Jeśli są dobrze przepuszczalne, idealnie nadają się do uprawy roślin, których korzenie źle znoszą podmokłe podłoże. Właściciele ogrodów, w których występują gleby zasadowe dość przewrotnie spoglądają tęsknym wzrokiem na rośliny preferujące odczyn kwaśny, zwłaszcza kamelie i różaneczniki. Najlepszym sposobem zaspokojenia podobnych pragnień jest uprawa tych roślin w pojemnikach z kwaśnym podłożem. Kamelie i różaneczniki wywodzą się ze środowisk leśnych, pojemnik należy więc ustawić w miejscu, w którym roślinom nie zaszkodzi ostre słońce. Możemy także wznieść niewielką, podwyższoną rabatę wypełnioną kwaśnym podłożem i regularnie wzbogacać ją odpowiednim kompostem (najlepiej ze ściółki leśnej). Możliwe jest także obniżenie poziomu pH przez dodawanie do podłoża siarki, nigdy jednak osobiście nie wypróbowałam tego sposobu.

Badanie odczynu gleby:

• Całkiem sporo możemy dowiedzieć się o odczynie naszej gleby, przyglądając się ogrodom sąsiadów. Jeśli zauważymy w nich sporo zdrowych rododendronów o zielonych, lśniących liściach, możemy całkiem bezpiecznie założyć, że nasza gleba ma odczyn kwaśny. Jeśli natomiast w okolicy występuje podejrzany brak roślin preferujących kwaśną glebę lub jeśli kwitnące na niebiesko hortensje nabierają różowego koloru, to gleba prawdopodobnie ma odczyn zasadowy.

• Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia odczynu gleby jest przeprowadzenie testu. W tym celu musimy zakupić zestaw do badania współczynnika pH gleby. Zestaw zawiera rurkę testową wypełnioną roztworem, który zmienia barwę po wymieszaniu z glebą. Ponieważ wartość pH gleby jest zazwyczaj zmienna w obrębie ogrodu, do badania należy pobrać kilka próbek pochodzących z różnych miejsc w ogrodzie. Przeprowadzając test, ocalimy być może fortunę, jaką niepotrzebnie wydalibyśmy na nieodpowiednie rośliny.