Słupki ogrodowe

Słupki ogrodowe.

Słupki wykonane są najczęściej z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Drewno twarde, np. dębina, jest drogie, ciężkie, łatwo się wypacza i pęka, jeśli nie dba się o nie należycie. Z drugiej strony jednak twarde drewno jest trwalsze, bardziej odporne na gnicie i posiada atrakcyjny rysunek słojów. Kupując słupki, upewnijmy się, czy będą odpowiednie do planowanych paneli – pełne, duże panele wymagają odpowiednio mocnych słupków. Dokładnie obliczmy ich długość. Zwykle wkopujemy je w ziemię na głębokość 60 cm. Jeśli jednak plot narażony jest na silne podmuchy wiatru, słupki należy wkopać odpowiednio głębiej. Dłuższe słupki będą także konieczne przy wznoszeniu płotu na nierównym terenie. Zresztą zawsze lepiej kupić słupki nieco dłuższe, niż wynika to z naszych obliczeń. Dużo łatwiej odciąć kawałek niż przedłużać!

Impregnowany ciśnieniowo drewniany słupek, osadzony bezpośrednio w ziemi na glebach ciężkich wytrzyma około 15 lat. Słupki betonowe dużo gorzej prezentują się w zestawieniu z drewnianymi panelami, są jednak całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. By lepiej komponowały się z drewnem, możemy je pomalować. Posadzone tuż przy ogrodzeniu pnącza same obrosną drewniane panele, ale do betonowych słupków raczej konieczne będą dodatkowe podpory. Płot z drewnianych paneli i betonowych słupków będzie bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu. Kiedy po latach zechcemy wymienić panele, nie zapomnijmy poprosić wcześniej sąsiada, by usunął z nich swoje pnącza!

Podmurówka

Wspominaliśmy już o tym, że panele płotu powinny być zamocowane kilkanaście centymetrów nad ziemią. Wolną przestrzeń pod nimi możemy wypełnić specjalnymi drewnianymi profilami cokołowymi – są tańsze, wytrzymalsze i łatwiejsze do wymiany niż same panele. Tradycyjnie stosuje się jednak podmurówkę lub wkopuje w ziemię gotowe elementy betonowe. Szczególnie gościnni ogrodnicy mogą oczywiście pozostawić tę przestrzeń pustą!