Budowa patia

Budowa patia

Tradycyjnie patia to miejsce odpoczynku i spożywania posiłków, dlatego najczęściej lokujemy je nieopodal kuchni. Nie ma jednak powodów, dla których nie mogłyby znajdować się w głębi ogrodu, w jakimś lekko zacienionym lub przeciwnie – słonecznym miejscu. Wystrzegać należy się jedynie miejsc zatopionych w głębokim cieniu i wilgotnych, które latem przyciągają muszki i inne natrętne owady. Patia powinny być integralną częścią całego projektu ogrodu, wkomponowując się w otoczenie lub kontrastując z nim. Powierzchnia patia ma zazwyczaj formę prostokąta lub koła i tradycyjnie wykonywana jest z płyt lub cegieł. Jednak inne kształty, np. trójkąt, w odpowiednim otoczeniu także mogą się wspaniale sprawdzić. Wielkość patia powinna umożliwiać swobodne poruszanie się wokół stołu, bez wpadania na krzesła.

Rodzaj nawierzchni dobieramy w taki sposób, by harmonizował z otoczeniem. Do wyboru mamy płyty kamienne, betonowe, cegłę czy kostkę brukową. Ze względu na kształt płyty betonowe będą bardziej odpowiednie do prostokątnych patiów, okrągłe natomiast najłatwiej układać z kostki brukowej lub cegieł. W nowocześniejszych rozwiązaniach lepiej prezentują się elementy betonowe lub drewniane. Nasz projekt może oczywiście przewidywać więcej niż jeden typ nawierzchni. W miejscach, w których nie ustawiamy krzeseł i stołu możemy zdecydować się na bruk z otoczaków. Możemy także złamać jednolitą powierzchnię płyt, gdzieniegdzie zostawiając wolną przestrzeń, w której posadzimy rośliny, np. tymianek czy rumianek. Należy unikać podłoży żwirowych – meble ogrodowe będą się w nich zapadać i chwiać. Meble i poduszki dobierzmy do stylu ogrodu i domu.

Roślinność wokół patio musimy dobrać w taki sposób, by stworzyła pożądaną atmosferę i dobrze rozwijała się na konkretnym stanowisku. Powinny się tu znaleźć także rośliny zimozielone, atrakcyjne przez cały rok. W takich miejscach doskonale prezentują się również rośliny w donicach. Ich liczba powinna jednak uwzględniać czas, jakim dysponujemy na podlewanie. Zainstalowanie systemu nawadniającego lub uprawa roślin na podwyższonych rabatach zaoszczędzi nam sporo czasu. Jeśli zamierzamy zainstalować oświetlenie, prąd lepiej doprowadzić przed budową patia.

Budowa patia. To okrągłe patio dostępne jest w zestawach o różnych wymiarach. Płyty układamy zgodnie z zasadami budowania ścieżek. Jeśli robimy to po raz pierwszy, płyty warto ułożyć najpierw na sucho, by oszacować odstęp między poszczególnymi elementami.

1. Obwód zaznaczamy za pomocą palików, farby w sprayu lub usypując linię z piasku.

2. Wytyczając spadek powierzchni, najlepiej skorzystać z długiej, metalowej łaty, na której ustawiamy poziomicę.

3. Płyty patia w kształcie koła układamy od środka na zewnątrz.