Zaniedbany ogród

Zaniedbany ogród.

Przeprowadzając się do nowego domu, niewielu z nas będzie miało okazję natrafić na zupełnie czysty teren lub ogród swoich marzeń. Najczęściej stajemy wobec efektów starań poprzedniego właściciela, które od zadbanych rabat przechodzą w zarośniętą dżunglę starych krzaków. Niestety, nawet najbardziej urocze ogrody rzadko spełniają wszystkie oczekiwania nowych właścicieli. Każdy z nas ma odmienny gust, inne potrzeby i czas, jaki może poświęcić na pielęgnowanie ogrodu. Dla osób dysponujących niewielką ilością wolnego czasu, dbałość o duży ogród w stylu wiejskim lub duży ogród warzywny okaże się ciężką walką. Uczucie, że nie jesteśmy w stanie tej walki wygrać, jest bardzo deprymujące. Dlatego prace w takim ogrodzie warto rozpocząć od oceny, co dokładnie zastaliśmy, i stopniowo przystosowywać go do naszego stylu życia.

Najrozsądniej jest pozostawić ogród bez żadnych zmian na rok, by poznać wszystkie jego sekrety, zanim zdecydujemy się na nowy projekt. Wprawdzie trudno oprzeć się pokusie rozpoczęcia wszystkiego od zera, nie warto jednak podejmować pochopnych decyzji.

Usunięcie znajdujących się w ogrodzie drzew i krzewów będzie oznaczać utratę osłony przed wiatrem, zbawczego cienia w upalne dni i spowoduje, że nasz ogród przestaną odwiedzać ptaki. Potrzeba roku, by się przekonać czy kochamy, czy też nienawidzimy rosnące w ogrodzie róże, jak smaczne są owoce jabłoni i jakie kwiaty wyrosną z zimujących w gruncie cebulek.

W tym czasie zdążymy się także zorientować, w jaki sposób korzystamy z ogrodu lub jego części, co możemy później wykorzystać, tworząc ewentualnie nowy projekt lub wprowadzając zmiany. Dziki zakątek z drzewami może okazać się cudownym miejscem dla dzieci, naturalnym placem zabaw, jakiego nigdy nie byliby w stanie zaplanować dorośli. Pachnąca pnąca róża, która oparła się upływowi czasu, być może jest elementem, który nadaje ogrodowi wyjątkowy charakter. A zatem zamiast ją usuwać, lepiej potraktować jako inspirację dla luku, pergoli lub altanki. A jeśli okaże się, że rzadko korzystamy z drzwi frontowych i dużo ważniejsza jest dla nas ścieżka biegnąca z garażu do wejścia na tyłach domu? Często używane ścieżki powinny mieć odpowiednią szerokość i być obsadzone roślinnością atrakcyjną przez cały rok. Niektóre słoneczne, zaciszne miejsca ogrodu zauważamy dopiero po czasie. Będą to doskonałe zakątki na patio lub tarasy.