Zakładanie oczka wodnego z arkuszy membrany

Zakładanie oczka wodnego z arkuszy membrany.

Aby obliczyć potrzebną powierzchnię membrany, określamy najpierw przewidywaną maksymalną głębokość, szerokość i długość naszego oczka. Szerokość membrany powinna być równa sumie szerokości oczka i jego podwojonej głębokości. Dodajemy do tego 30 cm na niezbędny zakład. Długość membrany równa jest sumie długości oczka i jego podwojonej głębokości plus 30 cm zakładu.

Oczko wodne z grubej folii – membrany:

1. Wytyczamy kształt oczka za pomocą ogrodowego węża lub palików i sznurka. Przyglądajmy się projektowi przez kilka dni, by albo nabrać przekonania, że w pełni nam odpowiada, albo dokonać odpowiednich zmian.

2 Wokół wytyczonych linii nacinamy trawnik nożem do darni lub szpadlem…

3…a następnie usuwamy darń i wykopujemy dół. Półki dla roślin nadbrzeżnych formujemy na szerokości i głębokości równych przynajmniej 25 cm. Ich ścianki powinny być lekko pochylone, by się nie zapadały. Większość ogrodowych oczek wodnych w najniższym miejscu sięga głębokości 60 cm.

4. W trakcie kopania usuwamy wszystkie kamienie i korzenie, a następnie układamy w wykopie warstwę piasku o grubości 3 cm. Wilgotny piasek dokładnie ubijamy ręką.

5. Za pomocą poziomicy umieszczonej na drewnianej listwie sprawdzamy, czy brzegi wykopu tworzą płaszczyznę poziomą.

6. Rozkładamy membranę na słońcu, aby stała się bardziej plastyczna, a następnie układamy w wykopie w taki sposób, by środek membrany pokrywał się z centralnym punktem oczka.

7. Ostrożnie wypełniamy oczko wodą, rozprostowując marszczenia membrany i dopasowując ją do kształtu wykopu. Oczywiście nie uda nam się uniknąć fałd, starajmy się jednak układać je w miejscach, które będą najmniej widoczne lub przesłonięte. Podczas nalewania wody nie obciążajmy zbyt mocno brzegów membrany, by nie tworzyć silnych naprężeń.

8. Po napełnieniu oczka odcinamy zbędną powierzchnię membrany, pozostawiając wokół brzegów 15-centy-metrową zakładkę, którą przysypiemy ziemią lub obłożymy kamieniami. Jeżeli brzeg oczka okładamy kamiennymi płytami, układamy je w taki sposób, by tworzyły niewielki nawis nad taflą wody. Dzięki temu membrana będzie praktycznie niewidoczna.

9. Na koniec zbiornik obsadzamy różnymi grupami roślin wodnych, Nie powinno w nim zabraknąć roślin typowych dla strefy przybrzeżnej, pływających, a także tych, które rozkwitają nad powierzchnią wody. Bez nich nasze oczko będzie przypominać jedynie kałużę.

Jedna myśl w temacie “Zakładanie oczka wodnego z arkuszy membrany”

  1. Samodzielne wykonanie oczka wodnego to nie latwe zadanie, dlatego warto wczesniej dowiedziec sie jak rozplanowac prace. Poradnik: budowa oczka wodnego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.