Domki ogrodowe

Domki ogrodowe

Zanim kupimy gospodarczy domek ogrodowy, oszacujmy z grubsza powierzchnię, jaka będzie nam potrzebna w takim charakterze. Potem, jeśli wolna przestrzeń w ogrodzie na to pozwoli, wybierzmy domek nawet dwa razy większy! W domkach ogrodowych z reguły panuje bałagan właśnie dlatego, że są zbyt ciasne i brak w nich wystarczająco dużo miejsca na przechowywany sprzęt. Ale nie tylko te narzędzia należy brać pod uwagę, które już posiadamy — warto przewidzieć miejsce również na te, które w przyszłości zamierzamy dokupić. W naszym domku nie powinno zabraknąć miejsca dla sprzętu zawieszanego na ścianach, układanego na półkach i ustawianego na podłodze.

W progu możemy wylać niewielkie betonowe rampy, które ułatwią wprowadzanie taczki lub kosiarki. Taką samą funkcję spełnią drewniane kliny, podkładane w miarę potrzeby. Drzwi zaplanujmy wystarczająco szerokie, byśmy swobodnie mogli wprowadzać do środka sprzęt. Jeśli domek wyposażony jest w drewnianą podłogę, warto po niej poskakać, by sprawdzić, czy jest wystarczająco mocna. Jeśli nie, kupmy lepiej domek bez niej. Wybierajmy zawsze konstrukcje wykonane solidnie. Nie warto wydawać nawet niewielkich pieniędzy na składzik, który po silniejszym wietrze będziemy zbierać po całym ogrodzie!

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z wartości przechowywanego w domkach ogrodowych sprzętu, a przecież nierzadko są to tysiące złotych. Dlatego trzeba także zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. W gotowych domkach zawiasy drzwiowe są zwykle bardzo słabe, lepiej więc od razu je wymienić. Kupmy też solidną kłódkę. Zawiasów i skobli lepiej nie mocujmy wkrętami, które łatwo wykręcić od zewnątrz. Bezpieczniejsze będą śruby. Możemy także zamocować od wewnątrz kraty w oknach. Od dużych okien lepsze będą niewielkie, umieszczone tuż pod dachem. Warto pomyśleć o lampie, która nocą będzie oświetlać nasz ogrodowy domek.

Znam ogrodników, którzy drogi sprzęt dodatkowo zabezpieczają łańcuchami zatopionymi w betonowej posadzce! W przyrodzie nie i ma jednak pewnych zabezpieczeń. Znane są przypadki, kiedy złodzieje demontowali cały dach lub jedną ścianę domku, a mniejsze j najzwyczajniej podnosili i przestawiali w inne miejsce. Pamiętajmy: im więcej zabezpieczeń, tym szybciej zniechęcimy przypadkowego włamywacza.

Skromny składzik na narzędzia nie musi wcale szpecić naszego ogrodu. Wystarczą ładne okiennice, kwietniki na oknach i kratownice porośnięte ciekawymi pnączami. W oknach możemy nawet zawiesić zasłony!

Zdjęcie u góry pochodzi ze strony dlutkos.pl