Kalendarz prac domowych ogrodniczych w kwietniu

kwiecienKalendarz prac domowych ogrodniczych w kwietniu

■ W kwietniu dni są znacznie dłuższe niż w poprzednich miesiącach. Rośliny doniczkowe rosną intensywnie, trzeba je więc obficie podlewać i regularnie nawozić.

■ Wiosenne ożywienie w przyrodzie sprzyja ukorzenianiu sadzonek. Możemy je sporządzać z większości roślin doniczkowych i umieszczać w wodzie lub specjalnie przygotowanym podłożu (najlepiej w mieszance torfu z piaskiem w proporcji 1:1). Pojemnik z sadzonkami dobrze jest okryć folią, aby liście nie wyparowywały zbyt wiele wody.

■ Dobrze rozrośnięte siewki roślin ogrodowych wysianych w lutym i marcu przesadzamy do małych doniczek lub plastikowych pojemników, np. po nabiale. Trzeba tylko pamiętać o zrobieniu przynajmniej jednego otworu w dnie, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody.Niektóre gatunki, np. szałwia i żeniszek, lepiej się rozkrzewiają, gdy uszczykujemy ich wierzchołki.

■ Na początku kwietnia w doniczkach lub skrzynkach sadzimy bulwy begonii. Do uprawy nadają się tylko te, które są jędrne i mają wyraźnie nabrzmiałe pąki. Zbyt miękkie (prawdopodobnie nadgniłe) lub zupełnie twarde (wyschnięte) trzeba wyrzucić.