Produkcja roślin ozdobnych

PRODUKCJA ROŚLIN OZDOBNYCH

Produkcja kwiaciarska jest dość zbliżona do produkcji warzywniczej, jednakże jest jeszcze bardziej pracochłonna i wymaga jeszcze Większej specjalizacji ze względu na bardziej zróżnicowany materiał roślinny. Potrzebna jest też większa ilość urządzeń szklarniowych.

Na rynku kwiaciarskim występują wyraźne spiętrzenia w zapotrzebowaniu na kwiaty na przykład w dni popularnych imienin,urodzin, świat itd.

Jeżeli się przy tym weźmie pod uwagę małą trwałość kwiatów, zwłaszcza ciętych, łatwo zrozumieć, że w kwiaciarstwie ogromne znaczenie ma terminowość produkcji.

Produkcja roślin ozdobnych w Polsce z roku na rok wzrasta. Jest to związane z poprawianiem się warunków bytowych ludności, gdyż z chwilą zaspokojenia podstawowych potrzeb rośnie chęć upiększania otoczenia.

Produkowane rośliny ozdobne można podzielić na dwie grupy: 1) rośliny przeznaczone do dekoracji wnętrz, 2) rośliny dla publicznych terenów zielem — parków, kwietników, zieleńców, szkół, szpitali, dworców kolejowych itp.

Produkcja roślin do dekoracji wnętrz. Do upiększania wnętrz służą kwiaty cięte, zarówno szklarniowe, jak i gruntowe, oraz rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach.

Podstawowymi roślinami w tej dziedzinie produkcji kwiaciarskiej są róże, złocienie, cyklameny, tulipany, hiacynty, narcyzy i lewkonie. Z typowo doniczkowych duże znaczenie mają paprocie (Nefrolepis), azalie, begonie, cynerarie, szparagi ozdobne, a ostatnio rozpowszechniają się niektóre pnącza. Wszystkie te rośliny produkowane są w szklarniach.