Kwietniowe prace w ogrodzie

stokrotka1■    Najwcześniej kwitnące rośliny sezonowe – bratki, stokrotki, pierwiosnki i niezapominajki – możemy już sadzić na zewnątrz. Skrzynki i donice wypełniamy wcześniej świeżym podłożem (mieszanką ziemi kompostowej, torfu i piasku), a rabaty nawozimy i przekopujemy.

■    Do gruntu można już wysiać nasiona niektórych roślin jednorocznych, np. maciejki, smagliczki, ubiorka, groszku pachnącego czy nagietka. Inne gatunki, wymagające przygotowania rozsady, jak aksamitki, cynie, astry, lewkonie, najlepiej wysiać w inspekcie lub pod folią, a jeśli nie mamy takiej możliwości – w mieszkaniu. Pojemniki z wysianymi nasionami ustawiamy w miejscu jasnym i niezbyt ciepłym (ok. 15°C).

■    W połowie miesiąca sadzimy bulwy mieczyków i krokosmii. Zanim ich pędy wyrosną nad ziemię, minie już niebezpieczeństwo przymrozków.

■    Byliny, które kwitną latem i je-sienią, jak dzwonki, nawłocie, floksy, dzielżany, liliowce i ostróżki, wiosną dobrze znoszą przesadzanie i dzielenie. Trzeba jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu podłoża w miejscu, gdzie mają rosnąć, i o podlewaniu roślin codziennie przez kilka dni po posadzeniu.

■ Kwiecień to dobra pora na założenie trawnika. Zaczynamy od przekopania ziemi na głębokość 10-15 cm, usuwając przy tym kłącza i korzenie chwastów oraz kamienie i gruz. Następnie rozsypujemy nawóz mineralny (ok. 1 kg na 10 m2) i warstwę torfu (grubości 2-3 cm), mieszamy płytko z ziemią i zagrabiamy. Podłoże ubijamy za pomocą specjalnego wału lub deseczek przymocowanych do butów. Na tak przygotowaną powierzchnię siejemy nasiona (ok. 2,5 dag na 1 m2), przykrywamy centymetrową warstwą torfu albo lekko mieszamy z ziemią grabiami. Jeszcze raz ubijamy ziemię i zraszamy ją wodą.