Chwasty wieloletnie na trawniku

Bluszczyk kurdybanek, jaskry, jastrzębiec kosmaczek, pięciornik gęsi, powój polny, mniszek pospolity,babki, podbiał pospolity, krwawnik i szczawie są trudne do usunięcia, gdyż rozmnażają się nie tylko z nasion, lecz też dzięki kłączom, rozłogom i odrostom korzeniowym.

Zwalczanie: częste koszenie, wycinanie i wyrywanie korzeni albo stosowanie środków chemicznych. Chwasty te są wrażliwe na większość środków chwastobójczych, choć mogą odbijać z części podziemnych. Polecane preparaty: Pielik, Chwastox (w płynie), Starane 250 SL. Środki te stosujemy w dni bez deszczu, w temperaturze powyżej 15°C.

Preparaty chwastobójcze mogą być toksyczne dla zwierząt i ludzi, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie należy wchodzić na trawnik przez 3 dni po zastosowaniu herbicydu. Nie wolno ich ponadto stosować na świeżo założonym trawniku (przez 1-2 miesiące).

Trawniki są wspaniałą ozdobą naszych osiedli, ogrodów i działek. Musimy o nie jednak ciągle dbać. Oto prosta angielska recepta na zdrowy, zielony i gęsty trawnik: raz w tygodniu należy go kosić, co drugi dzień podlewać i czynić tak przez dwieście lub trzysta lat.