Podłoże w granulkach

Zdobycie dobrej ziemi i torfu do uprawy roślin doniczkowych jest coraz trudniejsze i dlatego ogrodnicy wciąż poszukują podłoży zastępczych lub poprawiających właściwości ziemi. Jednym z nich jest seramis – porowaty granulat dla roślin, produkowany od lat w Niemczech. Wytwarza się go z glinki kopanej w lasach Westerwaldu, wypalanej w wysokiej temperaturze. Rośliny posadzone w seramisie dobrze się rozwijają. Porowa-
te granulki chłoną i magazynują wodę (jeden litr granulek waży ok. 400 g i może wchłonąć prawie pół litra wody), którą korzenie pobierają w miarę potrzeby. W całej doniczce z granulkami panuje taka sama wilgotność. Ponieważ przestrzenie między nimi nie są wypełnione wodą, tlen swobodnie przenika do korzeni. Granulat można wykorzystywać wielokrotnie.

Podlewanie. Zalety seramisu docenią zwłaszcza ci, którzy nie mają czasu na codzienne podlewanie kwiatów lub często wyjeżdżają na kilka dni. W podłożu tym warto również sadzić rośliny przeznaczone do dekoracji biur, hoteli, sklepów czy restauracji. Dzięki właściwościom granulek wodę możemy dostarczać roślinom trzy razy rzadziej niż przy uprawie tradycyjnej.

Do każdej paczki z granulkami jest dołączony wskaźnik z paskiem. Bardzo ułatwia on podlewanie, ponieważ zmienia swoją barwę zależnie od wilgotności podłoża. Pasek ma kolor niebieski, kiedy wilgotność jest wystarczająca; gdy kolor paska zmieni się na czerwony, rośliny trzeba podlać. Wskaźniki są sprzedawane w trzech wielkościach – do doniczek o pojemności 2,5  7,5 i 15 litrów. Nie należy ich wyjmować z podłoża, gdyż można je łatwo uszkodzić.