Mały ogród, wiele radości

Powiedzmy sobie szczerze: mało który z nas należy do grona wybrańców narzekających na nadmiar pieniędzy i żyjących w ogromnych posiadłościach lub luksusowych apartamentach. Większość z nas mieszka w niewielkich przestrzeniach które – o ile w ogóle posiadają miejsce na skrawek zieleni – oferują nam niewielkie powierzchnie ogrodowe. Realia te znają najlepiej mieszkańcy niewielkich domków podmiejskich – nowe mieszkania pod miastem oddawane są zazwyczaj z przestrzenią zagospodarowaną tak skrzętnie, że na stworzenie ogrodu pozostaje naprawdę niewiele miejsca.

Aranżacja małego ogrodu to jednak duże wyzwanie – często większe, niż zagospodarowanie sporej przestrzeni. Im mniejszy ogród, tym widoczniejsze stają się detale. Kompozycje kolorystyczne i sensowne zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni stają się tu więc bardzo istotne. Jeśli jednak będziemy się trzymać kilku prostych zasad, aranżowanie ogródka nie musi się okazać tak dużym wyzwaniem.

Po pierwsze, wybierając rośliny do ogrodu bierzmy pod uwagę ich gabaryty – nie wybierajmy krzewów, które mają tendencję do rozrastania się i zajmowania dużej przestrzeni. Druga ważna zasada,to aranżowanie chodników – aby zaoszczędzić miejsce, decydujmy się na wykładanie ich drobnymi materiałami, a nie ‘pełnowymiarowymi’ płytkami czy np. polbrukiem (choć w przypadku średnich ogródków możemy sobie na to pozwolić). Dobra metoda to unikanie linii prostych – starajmy się więc nie prowadzić chodnika wzdłuż linii ogródka – usytuujmy go bardziej z boku, aranżując w łuk, lub łuki – zwiększy to optycznie przestrzeń ogrodu. Należy pamiętać, że ogród pomniejsza optycznie również zbyt ‘wysokie’ aranżowanie przestrzeni. Unikajmy więc obsadzania ogrodu wysokimi krzewami i żywopłotami, ponieważ zasłonią nam one horyzont i stworzą wrażenie „pudełka”.Małe też jest piękne :) Jedną z ciekawych sztuczek jest umieszczanie w rogach powierzchni ogrodowej oczek wodnych – nie zajmą nam zbyt dużo miejsca, a stworzą wrażenie odbicia. Podobny efekt uzyskamy, sytuując zbiorniki wodne w okolicach ogrodzenia.

Oczywiście tych kilka prostych zasad nie wyczerpuje tematu aranżacji małych ogrodów. Na rynku księgarskim w chwili obecnej dostępnych jest wiele pozycji, podpowiadających nam niejedno sprytne rozwiązanie. Pamiętajmy, że małe też może być piękne…