Powojnik – Clematis

Powojnik – Clematis

clematisClematis (inaczej zwany powojnikiem) jest rośliną pnącą, która lubi nasłonecznione miejsca i wilgotne podłoże. Kaskada jego kwiatów i liści pięknie zdobi balustradę balkonu lub tarasu, a nawet ścianę budynku. Roślinie, podcinając ją (ale wyłącznie w okresie kwitnienia!) możemy nadać dowolne, fantazyjne kształty.
Szczególnie pięknymi i pełnymi wyrazu kwiatami charakteryzuje się odmiana Jackmatti.

W przeciwieństwie do innych powojników potrzebuje cienia dla części łodygi przy samej ziemi. Radzimy więc wokół kwiatów posadzić inne niskie rośliny lub położyć na ziemi w doniczce ozdobne kamienie, które zapewnią osłonę łodygi przed słońcem.

Gdy zdecydujemy się na hodowanie powojnika w domu, można posadzić go o każdej porze roku. Najlepiej rośnie na podłożu będącym mieszaniną torfu i piasku (w równych proporcjach). Kupując już wyhodowane rośliny dobrze jest wybierać kwitnące, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, jakiego koloru będą kwiaty.

Powojnik jest rośliną pnącą, wymaga więc odpowiedniej podpórki. Można ją zrobić z wysokich patyków wbitych w ziemię, jednak zdecydowanie najlepiej roślina
rozrasta się na drewnianej kratce. Bardzo wiele możliwości dają ruchome kratki, które mocuje się na ścianie w dowolny sposob. Można kupić je w sklepie ogrodniczym lub samodzielnie je wykonać – to naprawdę nie jest skomplikowane.