Wybór rodzaju roślin ogrodowych

Jak wiadomo najważniejszym elementem ogrodu są rośliny. Od tego jakie rośliny wybierzemy oraz jak zestawimy je ze sobą zależy wygląd całego naszego ogrodu. Należy zastanowić się czy chcemy aby nasz ogród był obsadzony wysokimi drzewami oraz krzewami i przypominał niewielki lasek czy może wolimy ogród odsłonięty z dużą ilością kwiatów oraz kilkoma mniejszymi krzaczkami.

Wybierając rośliny nie kupujmy ich na przysłowiowy “chybił trafił” najlepiej pójść do sklepu botanicznego lub ewentualnie do supermarketu z dobrym działem ogrodowym (castorama, obi), gdzie będziemy mogli poradzić się specjalistów w kwestii wyboru.

Najistotniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest wybór roślin pod kątem nasłonecznienia. Bardzo dokładny podział roślin na rośliny lubiące miejsca zacienione, widne oraz nasłonecznione można znaleźć w portalu Roślinność Ogrodowa.

Musimy także pamiętać, że rośliny sadzone ciasno siebie powinny mieć podobne wymagania jeżeli chodzi o podlewanie, rodzaj ziemi oraz rodzaj stosowanego nawozu. Zwróćmy również uwagę, które rośliny są jedno a które wieloroczne. Dobierzmy je tak aby nasz ogród prezentował się tak samo dobrze o każdej porze roku. Warto wymieszać drzewa iglaste z liściastymi, w ten sposób bowiem będziemy mogli cieszyć się zielenią przez cały rok, a zimą wystarczy udekorować choinki w naszym ogrodzie aby nadać mu zupełnie nowe walory estetyczne.

Przypominamy jeszcze raz: profesjonalne porady w doborze roślin to podstawa, nie bójcie się pytać o wymagania każdego kwiatka w sklepach, od tego są ich pracownicy żeby wam pomóc ;].