Duże ogrody

Duże ogrody

Duże i bardzo duże ogrody warto planować bardzo starannie w nich wszystko jest w skali makro. Zakup pojedynczych roślin nie sprawi, że taki ogród wzbudzi zachwyt. Co więcej, nawet jeśli przywieziemy ich pełną taczkę, sytuacja niewiele się zmieni. Tutaj konieczne będą raczej dostawy sporą ciężarówką. Najpierw pomyślmy zatem o drzewach, które – gdy urosną – zmienią oblicze ogrodu. Na liście naszych ogrodowych zakupów mogą się znaleźć buki, dęby, lipy i kasztanowce, czyli drzewa, które w małych ogrodach prezentowałyby się dość osobliwie.

Trawnik w dużym ogrodzie to już właściwie przestrzeń parkowa, a oczka wodne przypominają raczej stawy. Ścieżki powinny tu być odpowiednio szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się dwóm lub trzem osobom. W rozległych ogrodach niezbyt wygodnie porusza się gęsiego.

Nakłady pracy są ogromne. Planując zatem taki ogród, priorytetem powinno być zminimalizowanie prac pielęgnacyjnych. Niewielki obszar wokół domu może pełnić funkcje ogrodu formalnego, z krzewami, bylinami, klombami, żywopłotami, patio i elementami wodnymi. Za nim, oddzielone żywopłotem lub murkiem, mogą rozciągać się połacie leśne lub zakrzewione, np. pas różaneczników, które pokierują wzrok w stronę bardziej odległego krajobrazu.