Jak wykonać wieżę z doniczek do kompozycji kwiatowych?

Jak wykonać wieżę z doniczek do kompozycji kwiatowych?

Gotowe wieże z doniczek czy doniczki na zioła z otworami po bokach są raczej drogie i często trudno znaleźć potrzebny nam rozmiar. Jednak z powodzeniem możemy sami zbudować podobny w kształcie pojemnik.
Oryginalny pomysł

Trzy doniczki różnej wielkości (1); kilka roślin rabatowych, np. dimor-foteka (2), bluszcz (3), czubatka (4) i werbena (5); skorupy (6); ziemia doniczkowa (7); łopatka (8)
Wkładając jedną do drugiej kilka doniczek, w prosty sposób zbudujemy piętrowy pojemnik. Każda doniczka jest do połowy zagłębiona w nieco większej od niej, w efekcie czego powstaje wieża. Rośliny sadzimy wokół każdego z pojemników, tworząc fontannę barw.
Idealne na letnie rabaty
Piętrowa doniczka doskonale wygląda obsadzona letnimi roślinami rabatowymi, zwłaszcza płożącymi, łagodzącymi krawędzie kolejnych pojemników. Do wyboru mamy płożące pelargonie, czubatkę (Brachycome), bluszcze, wiele form werbeny, lobelię i nasturcję na brzegi donic. Na samym szczycie możemy posadzić krzewiastą roślinę, np. dimorfotekę, gazanię lub grupę niecierpków,
Kwestia podlewania
Staranne podlewanie jest bardzo ważne w takiej kompozycji szczególnie, jeśli używamy doniczek z terakoty, których porowata powierzchnia będzie pochłaniać wilgoć z podłoża doniczki znajdującej się niżej. Przed każdym podlaniem należy zagłębić palce w podłożu dolnej doniczki, by sprawdzić, jak dużo wody należy wlać do wyżej położonego pojemnika.

Przygotowanie wieży:

1) Wsyp na dno największej donicy garść dużych skorup, na przykład z pokruszonej glinianej donicy lub dachówki. Skorupy powinny zakryć otwór drenażowy, żeby w czasie podlewania ziemia nie wyciekała na zewnątrz. Postąp tak samo z kolejnymi donicami.
2) Jeśli sadzisz letnie rośliny jednoroczne, użyj łatwo przepuszczalnej ziemi, do której w razie potrzeby można dodać 1/3 objętości żwiru ogrodowego. Wypełnij podłożem do połowy największą doniczkę i dobrze ugnieć.
3) Weź doniczkę średniej wielkości i postaw w większej donicy. Dodaj lub odbierz trochę ziemi, aż mniejsza doniczka będzie wystawała
ponad większą o około 15 cm. Sprawdź, czy stojący wyżej pojemnik trzyma się prosto i nie przechyla się.
4) W dużej doniczce, wokół boków średniej doniczki, posadź płożące rośliny, jak bluszcz i werbena, które będą zwieszać się w dół i złagodzą zarysy pojemnika. Wolne miejsca pomiędzy roślinami
wypełnij ziemią i lekko ją ugnieć.
5) Wypełnij ziemią średnią doniczkę mniej więcej do połowy, dobrze ugnieć i wstaw do niej mniejszy pojemnik. W średniej doniczce, wokół boków mniejszej od niej, posadź więcej płożących roślin, takich jak czubatka.
6) Zanim obsadzisz doniczkę stojącą najwyżej, sprawdź, czy wszystkie pojemniki są stabilne, przytrzymywane przez ziemię wokół ich dna. Jeśli któryś z nich można poruszyć, dosyp wokół niego więcej ziemi, uważając, by nie uszkodzić korzeni roślin.
7) Wypełnij małą doniczkę do połowy ziemią i lekko ją ugnieć. Wyjmij wybraną roślinę z pojemnika, w którym rosła, uważając, by nie uszkodzić korzeni. Włóż ją na miejsce, dosyp trochę ziemi i delikatnie ugnieć podłoże.
8) Dokładnie podlej rośliny w taki sposób by dobrze zwilżyć podłoże we wszystkich doniczkach,
Posługuj się konewką zaopatrzoną w końcówkę rozpraszającą, żeby silny strumień wody nie wypłukiwał ziemi.

Dobra Rada:

Odpowiednie rozmiary:
Ważne jest, by wybrane doniczki były odpowiedniej wielkości. Musimy wybrać przynajmniej trzy pojemniki różnych rozmiarów. Każdy z nich powinien zmieścić się w kolejnym, nieco większym od niego, pozostawiając sporo miejsca dla roślin. Z każdej strony musi zostać przynajmniej po 10 cm miejsca dla okazów rabatowych.
Tak wysoko, jak chcemy:
Możemy zbudować dowolnie wysoką wieżę, pamiętając jednak, że najmniejsza doniczka musi być na tyle duża, by swobodnie mieściła przynajmniej jedną roślinę. Im większy będzie pojemnik na samym dole, tym wyższa może być ogrodowa wieża.