Słoneczny balkon

kwiatNa słonecznych balkonach mogą rosnąć niemal wszystkie gatunki i odmiany kwiatów. Nawet te mniej odporne na suszę dadzą sobie radę, jeżeli tylko będziesz je systematycznie podlewać oraz nawozić.

Wymagają tego zwłaszcza rośliny o długich, zwisających pędach. Wytwarzają mnóstwo liści i obficie kwitną, a co za tym idzie, potrzebują dużo więcej wody i składników pokarmowych. Nie sadź ich jednak, jeżeli masz balkon od wietrznej strony.

A jeżeli zbyt mocno operuje na nim słońce, osłoń rośliny parasolem czy markizą. A oto gatunki kwiatów, które doskonale czują się w nasłonecznionych miejscach.

Lawenda.   Jej obecność na balkonie nada mu klimat Prowansji. Warto pokusić się o posadzenie tej pięknej rośliny, która na dodatek ślicznie pachnie. Najlepiej wyglądać będzie w dużej glinianej donicy. Lubi pełne słońce i jest dość odporna na przesuszenie.

Pelargonia, nemezja, sutera, kocanka
Pelargonie rzadko występują w towarzystwie innych roślin, a szkoda, bo w zestawieniach wyglądają bardzo ładnie. Posadzone obok nich kocanka i nemezja oraz sutera uwielbiają słońce, ale też regularne podlewanie (najlepiej codziennie rano). Ziemia powinna być jednak tylko wilgotna, nie mokra, gdyż np. nemezja jest bardzo wrażliwa na zalanie korzeni.

Uczep.  Nazywany często złotym deszczem ze względu na bogactwo żółtych kwiatów, jakimi jest obsypany od kwietnia do jesiennych przymrozków. Uczep poza słońcem kocha wodę. Jest ekspansywny i często zagłusza inne rośliny, dlatego najlepiej posadź go osobno.

Szałwie i petunie
Szałwie lubią wręcz kąpać się w słońcu. Petunie też. Co prawda niecierpek woli miejsca ocienione, ale obficie podlewany, dobrze zniesie spore nasłonecznienie.