Ogródek japoński

Jeśli masz odrobinę wyobraźni i nie boisz się wcielać w życie nietypowych projektów, powinieneś zastanowić się nad zaaranżowaniem przed domem prostej wersji ogrodu japońskiego.

Ale zacznijmy od początku – czym jest ogród japoński? Ujmując rzecz najprościej, jest to przestrzeń ogrodowa zaaranżowana w tradycyjnie japońskim, nawiązującym do motywów dzikiej przyrody stylu. Mówiąc konkretniej, budowanie ogrodu japońskiego polega na jak najdokładniejszym naśladowaniu przyrody i takim aranżowaniu przestrzeni, aby na jak najmniejszym terenie zmieścić możliwie najnaturalniejszą aranżację roślinną (choć, jak za chwilę się przekonany, nie tylko flora ma tu znaczenie) .

Przy tworzeniu ogrodów japońskich wykorzystuje się rośliny o niewielkich gabarytach, ale formie zbliżonej do naturalnego, dzikiego ‘pierwowzoru’ – takie jak np. azalie japońskie, wiśnie, peonie, magnolie czy klony palmowe. Istotne są tu również inne, poza florystycznymi, elementy aranżacji – metalowe, kamienne i drewniane. No i oczywiście, nieodłączna w japońskich ogrodach woda, we wszelkich formach i postaciach.

Wbrew pozorom ogrody japońskie są bardzo funkcjonalne –  cechuje je bowiem charmonia rozmieszczenia elementów i prostota. Sztuka tworzeniatych charakterystycznych form ogrodowych rozwijała się przez setki lat, więc i wiedza z nimi związana jest rozległa. Na dobry początek powinniśmy umieć rozróżnić Tsukiyamę ( wersję ze wzniesieniami ) od Hiraniwy (wersja na płaskim terenie).

Budowanie japońskiego ogrodu nie wymaga od nas ani ogromnych nakładów finansowych, ani dostępu do wymyslnych materiałów. Wystarczą tu dobre chęci, czas  i – oczywiście – sporo zapału. Tworzenie japońskiego ogrody przed domem może stać się prawdziwą pasją, podobnie jak hodowanie drzewek bonsai. Ponieważ jest to temat niezwykle rozległy, powrócimy do niego za jakiś czas.