Ogródek japoński

Jeśli masz odrobinę wyobraźni i nie boisz się wcielać w życie nietypowych projektów, powinieneś zastanowić się nad zaaranżowaniem przed domem prostej wersji ogrodu japońskiego.

Ale zacznijmy od początku – czym jest ogród japoński? Ujmując rzecz najprościej, jest to przestrzeń ogrodowa zaaranżowana w tradycyjnie japońskim, nawiązującym do motywów dzikiej przyrody stylu. Mówiąc konkretniej, budowanie ogrodu japońskiego polega na jak najdokładniejszym naśladowaniu przyrody i takim aranżowaniu przestrzeni, aby na jak najmniejszym terenie zmieścić możliwie najnaturalniejszą aranżację roślinną (choć, jak za chwilę się przekonany, nie tylko flora ma tu znaczenie) .

Przy tworzeniu ogrodów japońskich wykorzystuje się rośliny o niewielkich gabarytach, ale formie zbliżonej do naturalnego, dzikiego ‘pierwowzoru’ – takie jak np. azalie japońskie, wiśnie, peonie, magnolie czy klony palmowe. Istotne są tu również inne, poza florystycznymi, elementy aranżacji – metalowe, kamienne i drewniane. No i oczywiście, nieodłączna w japońskich ogrodach woda, we wszelkich formach i postaciach.

Wbrew pozorom ogrody japońskie są bardzo funkcjonalne –  cechuje je bowiem charmonia rozmieszczenia elementów i prostota. Sztuka tworzeniatych charakterystycznych form ogrodowych rozwijała się przez setki lat, więc i wiedza z nimi związana jest rozległa. Na dobry początek powinniśmy umieć rozróżnić Tsukiyamę ( wersję ze wzniesieniami ) od Hiraniwy (wersja na płaskim terenie).

Budowanie japońskiego ogrodu nie wymaga od nas ani ogromnych nakładów finansowych, ani dostępu do wymyslnych materiałów. Wystarczą tu dobre chęci, czas  i – oczywiście – sporo zapału. Tworzenie japońskiego ogrody przed domem może stać się prawdziwą pasją, podobnie jak hodowanie drzewek bonsai. Ponieważ jest to temat niezwykle rozległy, powrócimy do niego za jakiś czas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekt ogrodu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.