Ogrody nadmorskie

Ogrody nadmorskie

W ogrodach nadmorskich najczęściej napotykamy wiele skrajności, które od ogrodników wymagają sporej rozwagi. Z jednej strony położenie takich ogrodów umożliwia uprawę wrażliwszych roślin, które nie będą narażone na ostre przymrozki, z drugiej – rośliny w ogrodach nadmorskich wystawione są na działanie silnych słonych wiatrów i przenoszonego przez nie piasku. Aby więc cieszyć oko różnorodnością gatunków, niezbędne okażą się osłony zabezpieczające rośliny przed wiatrem.

Do dużych ogrodów mamy spory wybór drzew, które mogą pełnić funkcje parawanów, np. jesion, jawor, głóg, dąb ostrolistny (Quercus ilex) czy sosna radiata (Pinus radiata). Na skromniejszych przestrzeniach będziemy musieli zadowolić się zwartymi, odpornymi żywopłotami i kilkoma krzewami, które będą odgrywały rolę filtrów. Młode rośliny osłonowe musimy zabezpieczyć wiklinowymi płotkami lub innym materiałem we wcześniej opisany sposób. Pamiętajmy, że młode organizmy łatwiej adaptują się do panujących warunków niż starsze i większe.

Za osłonami będziemy mogli uprawiać wiele gatunków roślin, które poradzą sobie ze słonymi wiatrami o zmniejszonym natężeniu. Nasz ogród mogą ozdobić hortensje (chociaż niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na mróz), agapanty afrykańskie (Agapanthus africanus; wymaga przezimowania w pomieszczeniu) czy amarylisy pachnące (Amaryllis belladonna). Barwne rabaty warto rozdzielić pasmami roślin o srebrzystych liściach, np. bylicą luizjańską (Ąrtemisia ludoviciana) santoliną cyprysikowatą (Santolina chamaecyparissus) ery kocanką włoską (Helichrysum italicum), której srebrnobiałe liście zawierają olejki eteryczne o zapachu curry.

Ogrody nadmorskie – wskazówki.

Nie martwmy się, kiedy rośliny tworzące osłonę przeciwwietrzną podczas ostrych zim smagane wiatrem nie wyglądają najlepiej. Z reguły wiosną i latem szybko dochodzą do siebie. Pamiętajmy, że ich głównym zadaniem jest osłona przed wiatrem; jeśli oprócz tego ładnie się prezentują, jest to jedynie dodatkowa korzyść.

Mulcz w formie żwiru i muszli w ogrodach nadmorskich wygląda bardzo naturalnie. Poza tym świetnie magazynuje wilgoć, hamuje rozwój chwastów oraz stanowi wspaniałe tło dla niskich roślin nadmorskich biotopów.

W wielu regionach Europy coraz większą popularnością cieszą się rośliny pochodzące z Nowej Zelandii, np. Olearia traversii, Pittosporum tenuifolium, Corokia cotoneaster, Elaeagnus, Griselinia littoralis, Muehlenbackia complexa czy Phormium tenax purpurea. To rośliny bardzo atrakcyjne, a przy tym dość odporne na słone wiatry. Niestety są wrażliwe na chłód – dobrze tolerują spadki temperatur jedynie do minus 5°C – dlatego w Polsce nadają się wyłącznie do uprawy w donicach.

Jeszcze inne rośliny idealne do ogrodów nadmorskich:

Zawciąg pospolity (Ąmeria maritima)

Kapusta morska (Crambe maritima)

Przymiotno sine (Erigeron glaucus)

Mikołajek płaskolistny i alpejski (Eryngium planum, E alpinum)

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides)

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium)

Róża pomarszczona (Rosa rugosa)

Bez czarny (Sambucus nigra)

Janowiec hiszpański (Spartium junceum)

Tamaryszek rozgałęziony (Tamarix ramosissima)