Lokalizacja oczka wodnego

Lokalizacja oczka wodnego.

Lokalizacja oczka wodnego odgrywa kluczową rolę, którą determinują rozmiary i typ zbiornika. Oto lista miejsc, których – pomijając zupełnie małe oczka – należy unikać.

• Dużego zbiornika nie lokujemy w miejscu, w którym poziom wód gruntowych jest wysoki, ponieważ ciśnienie od dołu będzie wypychać geomembranę, powodując wypływanie wody ze zbiornika. Poziom wód gruntowych możemy sprawdzić, kopiąc dół głęboki na około 50-60 cm. Jeżeli w dole pojawi się woda, to znaczy, że poziom wód gruntowych jest wysoki. Najlepiej zrobić to zimą, kiedy poziom jest wyższy niż latem.

• Unikamy miejsc pod drzewami liściastymi lub w ich pobliżu. Opadające jesienią liście mogą nam sprawiać kłopot nawet przez sześć tygodni.

• Zbiornik nie powinien znajdować się w miejscu silnie nasłonecznionym – duże nasłonecznienie wzmaga rozwój glonów. Jeśli nie mamy innego wyjścia, obsadźmy przynajmniej południową stronę oczka gęstymi krzewami, które będą ocieniały zbiornik chociaż częściowo.

• Jeśli planujemy oczko z wodą płynącą, konieczna będzie pompa wodna zasilana prądem. Zastanówmy się, w jaki sposób i którędy doprowadzić prąd, a najlepiej zapytajmy o to doświadczonego elektryka.

• Nie budujmy oczka na pochyłym terenie. Wprawdzie tafla wody zawsze będzie pozioma, jednak brzegi oczka pozostaną odsłonięte w wyżej położonych miejscach.

• Jeśli myślimy o dużym oczku czy stawie, uważajmy, żeby się nie przeliczyć z siłami. W takich sytuacjach lepiej wynająć firmę.

• Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Woda i prąd to wyjątkowo groźna para. Zawsze odcinajmy zasilanie pompy, kiedy ją naprawiamy lub oczyszczamy zbiornik.

• Jeżeli w ogrodzie bawią się małe dzieci i istnieje niebezpieczeństwo wypadku, zabezpieczmy zbiornik galwanizowaną siatką drucianą, którą ze względów estetycznych możemy pokryć gładkimi kamieniami rzecznymi. Ogrodzenie oczka to kolejne praktyczne rozwiązanie, chociaż mało atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *