Przekopywanie gleby – przebieg prac – Przygotowanie miejsca

Przekopywanie gleby – przebieg prac.

Przygotowanie miejsca.

1. Wyznaczamy obwód terenu, który zamierzamy przekopać, a następnie dzielimy go na mniejsze pola, z którymi jesteśmy w stanie szybko się uporać. Należy podejść do tego racjonalnie, ponieważ przekopywanie to bardzo ciężka praca – osoby o słabym zdrowiu nie powinny jej wykonywać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie zapominajmy o odpowiednich rękawicach i obuwiu. Zanim przystąpimy do przekopywania, warto się rozgrzać, wykonując przez jakiś czas lżejszą pracę.

2. Odchwaszczamy glebę na odległość około metra od planowanej pierwszej bruzdy. Kiedy powierzchnię przekopiemy, usuwamy chwasty na odległość metra od ostatniej bruzdy itd. Przekopywanie i odchwaszczanie wykonujemy więc na przemian, dzięki czemu prace te nie wydają się tak żmudne i męczące. Pamiętajmy, by podczas przekopywania utrzymywać wyprostowaną pozycję. Starajmy się zginać kolana, a nie kręgosłup.

3. Dużo łatwiej jest odcinać cieńsze kawałki ziemi. Odcinając i przewracając grube, szybko się zmęczymy.

4. Wykonujmy pracę metodycznie, bez pośpiechu. Po odwróceniu kawałka ziemi skibę przecinamy ostrzem szpadla, rozdrabniając ją na mniejsze bryły. Te ostatnie możemy skruszyć jeszcze bardziej, przyklepując je spodnią powierzchnią ostrza. Podczas przekopywania dokładnie usuwamy wszystkie korzenie, kamienie i śmieci, umieszczając je w osobnych wiadrach lub taczkach! Korzenie możemy spalić, a kamienie złożyć w jednym miejscu, by móc je później wykorzystać, np. przy osadzaniu słupków. Takich śmieci, jak plastikowe butelki, przerdzewiałe druty czy zużyte baterie, raczej nie uda nam się wykorzystać ponownie.

5. Przekopywanie będzie przebiegać sprawniej, jeśli ziemię z pierwszego wykopu odłożymy na bok, by później przewieźć taczką na koniec przekopywanej powierzchni. Wypełnimy nią ostatnią bruzdę.

6. Przekopywanie przyniesie lepsze efekty, jeśli przed zapełnieniem bruzdy spulchnimy jej dno widłami.

7. Podczas przekopywania użyźniamy często glebę.kompostem lub obornikiem. Najlepiej rozkładać nawóz widłami na dnie bruzdy. Innym sposobem jest rozrzucenie nawozu po powierzchni p kilka tygodni przed planowanym zabiegiem, a następnie przekopanie go z glebą. Przekopywanie to dobry moment, by zmieszać glebę ze żwirem, który poprawi jej przepuszczalność, albo nawozem sztucznym, który wzbogaci ją w niezbędne minerały. Materiał w formie sypkiej lepiej wymiesza się z glebą, gdy przed rozpoczęciem przekopywania rozrzucimy go po powierzchni.

8. Odcinamy szpadlem kolejne kawałki ziemi i odwracając, zasypujemy bruzdę.

9. Kiedy dotrzemy do końca przekopywanej powierzchni, przewozimy taczką ziemię z pierwszego wykopu i umieszczamy ją w ostatniej bruździe.

10. Przekopana powierzchnia powinna być możliwie równa. Jest bardzo ważne, by gleba osiadła i nabrała odpowiedniej zwięzłości, zanim posadzimy lub wysiejemy w nią rośliny. Do tego czasu powinniśmy regularnie usuwać z niej chwasty, które prawdopodobnie pojawią się w ogromnych ilościach.