Rośliny polecane na zielony nawóz

Rośliny polecane na zielony nawóz.

Lucerna siewna (Medicago sativa)

Roślina motylkowa wytwarzająca silny system korzeniowy, zapewniający głębokie spulchnienie gleby. Szybki wzrost części nadziemnej na glebach żyznych. Nie lubi gleb wilgotnych, toleruje stanowiska suche i nasłonecznione. Lucernę możemy wysiewać ód wiosny do lata i przekopać latem lub pozostawić na zimę. Wzbogaca glebę w makroelementy i wapń.

Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum)

Roślina roczna charakteryzująca się szybkim wzrostem i głębokim systemem korzeniowym. Toleruje gleby ubogie, w tym kwaśne. Grykę wysiewamy latem i przekopujemy po okresie jednego do trzech miesięcy. Stanowi dobre źródło wapnia. Kwiaty przyciągają pożyteczne muchówki bzygowate, których larwy żywią się mszycami.

Koniczyna krwistoczerwona (Trlfolium incamatum)

Popularnie zwana inkarnatką. Jej kwiaty, przyciągające pszczoły, są tak piękne, że wielu ogrodników przekopuje ją, dopiero kiedy rozkwitnie. Wysiew wiosną lub latem; przekopujemy zwykle po okresie od dwóch do trzech miesięcy. Niska mrozoodporność. Preferuje gleby lekkie.

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Nazywana jest także koniczyną czerwoną. Wysiewamy od wczesnej wiosny do | późnego lata, najlepiej na glebach piaszczysto-gliniastych. Przekopujemy po okresie od trzech do 18 miesięcy.

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum)

Nazywana także koniczyną grecką. Jest rośliną jednoroczną wzbogacającą glebę w azot. Wysiewamy ją wiosną lub latem i przekopujemy po okresie od dwóch do trzech miesięcy. Preferuje gleby przepuszczalne.

Bób (Vicia faba)

Wiążąca azot roślina strączkowa. Pozostawia po sobie glebę o bardzo dobrej strukturze. Nasiona wysiewamy wiosną lub latem. Bób stosowany w poplonach letnich pozostawiamy na zimę i przekopujemy wczesną wiosną.

Żyto (Secale cereale)

Niektórzy ogrodnicy nie lubią tej rośliny. Obawiają się, że jej uprawa może sprawiać wrażenie, iż zaniedbują swój ogród, pozwalając, by porastał trawą. Żyto jednak znacznie poprawia strukturę gleb ciężkich, jest przy tym rośliną mrózoodporną. Możemy je wysiewać od wiosny do jesieni, najlepiej jednak późnym latem lub jesienią, i przekopać na wiosnę.

Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius)

Roślina motylkowa wzbogacająca glebę w azot. Głęboki system korzeniowy przyczynia się do poprawy struktury gleby i uruchomienia składników pokarmowych z jej głębszych warstw. Wysiew wiosną lub latem.

Gorczyca biała (Sinapsis alba)

Charakteryzuje się szybkim przyrostem masy zielonej. Wysiewamy ją wiosną lub latem i przekopujemy po okresie dwóch, trzech miesięcy, najpóźniej w okresie kwitnienia. Preferuje dobrze przepuszczalne gleby.

Facelia (Phacelia tanacetifolia)

To kolejna roślina, której niebieskie kwiaty zachwycają ogrodników i przyciągają pszczoły. Możemy ją wysiewać od wczesnej wiosny po wczesną jesień. Przekopujemy po okresie od jednego do trzech miesięcy.

Lucerna nerkowata (Medicago lupulina)

Roślina motylkowa, którą możemy wysiewać od wiosny do lata i pozostawić na zimę. Nie toleruje gleb kwaśnych, za to dobrze rozwija się na stanowiskach zacienionych.

Wyka siewna (Vicia sativa)

Roślina motylkowa wzbogacająca glebę w azot. Wykę ozimą wysiewamy latem lub jesienią i przekopujemy na wiosnę. Doskonały nawóz zielony w przypadku uprawy warzyw kapustnych.

Zdrojek przeszyty (Claytonia perfoliata)

Dobrze znosi zimę, praktycznie przez cały rok obficie dostarczając zieloną masę, którą możemy wykorzystywać jako składnik sałatek, pokarm dla drobiu, materiał kompostowy lub przekopać jako nawóz zielony.

Mieszanki

Na nawóz zielony możemy z powodzeniem uprawiać także mieszanki różnych roślin. Na glebach lekkich często stosuje się mieszankę łubinu żółtego i seradeli, a na glebach ciężkich – mieszankę łubinu niebieskiego i peluszki.