Nawóz zielony

Nawóz zielony.

Wielu ogrodników pragnie wzbogacić swoją glebę materiałem organicznym, ale nie ma możliwości założenia kompostownika. Zazwyczaj nie pozwala im na to brak czasu lub brak wolnego miejsca w ogrodzie. Często zdobycie obornika okazuje się trudne i drogie. Rozwiązaniem podobnych problemów jest nawóz zielony, który wysiewamy w puste miejsca na zagonach i przekopujemy z glebą dwa lub trzy tygodnie przed wysianiem lub zasadzeniem nowych roślin. Wystarczy zatem niewielkie opakowanie nasion, by uzyskać wartościowy materiał organiczny wzbogacający glebę.

Wybór zielonego nawozu

Wybór roślin na zielony nawóz zależy od tego, czy uprawiać je będziemy w plonie głównym, jako wsiewki poplonowe czy też poplony (letnie lub ozime), a także od typu gleby i gatunków, jakie zamierzamy na nich później uprawiać. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem jest eksperymentowanie z różnymi roślinami i obserwacja, w jakim terminie po wysianiu mogą zostać przekopane z glebą (zazwyczaj jeszcze przed okresem kwitnienia). Jeśli zależy nam na zwiększeniu ilości azotu w glebie, odpowiednie będą rośliny motylkowe.

Zalety nawozów zielonych

• Zwarty łan roślin uprawianych na nawóz zielony chroni glebę przed erozją, hamuje rozwój chwastów oraz ogranicza nadmierne wyparowywanie wody. Głęboki i rozgałęziony system korzeniowy tych roślin przyczynia się także do spulchnienia gleby oraz uruchamiania trudno dostępnych związków fosforu i potasu z głębszych jej warstw. Jeśli uprawiamy na zielony nawóz rośliny motylkowe, np. koniczynę czy łubin, to wzbogacamy glebę również w azot. Gatunki z tej rodziny żyją bowiem w symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążącymi wolny azot z powietrza, wykorzystywany przez rośliny uprawne do budowy organizmu, które później nie wymagają nawożenia azotem. Ponadto gromadzą go w glebie także dla roślin następczych. Nie zapominajmy i o tym, że lany roślin stanowią prawdziwy raj dla pożytecznych owadów i żab odżywiających się ślimakami.

Przepis na zielony nawóz:

1. Wysiewamy rośliny na nawóz zielony w puste miejsca na zagonie.

2. Kiedy rośliny osiągną odpowiednią wysokość, przycinamy je lub podkaszamy, pokos przeznaczając na kompost.

3. Pozostałość przekopujemy z glebą na dwa, trzy tygodnie przed zasadzeniem lub siewem nowych roślin.

Gleba bezpośrednio po przekopaniu z nawozem zielonym może okazać się nie najlepszym podłożem. Niektóre nawozy zielone w początkowym etapie rozkładu mogą wydzielać substancje hamujące kiełkowanie. Dużo bezpieczniej jest zatem wstrzymać się z siewem przez mniej więcej miesiąc, a jeszcze lepiej, zamiast siać, zasadzić w tym miejscu młode rośliny.