Jak się pozbyć skrzypu i mchu

trawnikSkrzypy występują na trawnikach zaniedbanych, słabo zadarnionych. Są typowe dla gleb ubogich w składniki pokarmowe i zakwaszonych.

Zwalczanie: wapnowanie trawnika, najlepiej wapnem ogrodniczym lub kredą w dawce 50g/m2, intensywne nawożenie azotem, wałowanie. Możemy stosować preparaty chemiczne, np. Chwastox (w płynie), Ustinex i Agritox. Chwasty najlepiej opryskiwać wczesną wiosną lub w lipcu.

Jak walczyć z mchem?
Mech może być prawdziwą plagą trawników. Jest wskaźnikiem nadmiernej wilgotności gleby i braku wapnia (silne zakwaszenie). Rośnie zwłaszcza na glebach zbitych, słabo napowietrzonych, w miejscach ocienionych.

Zwalczanie: pierwszym zabiegiem jest aeracja trawnika. Zbitą darń należy wygrabić ostrymi grabiami, a następnie podziurkować aeratorem, widłami, kolcami lub metalową rurką („koreczki” gleby wyrzucamy, a na trawniku pozostawiamy niewielkie otwory – proszę się nie obawiać, szybko zarosną trawą!). Należy sprawdzić, czy w miejscach, gdzie rośnie mech, nie zbiera się woda i czy ma właściwy odpływ. Następnie wapnujemy trawnik tak jak przy zwalczaniu skrzypu. Dobre efekty może też dać przykrycie trawy 1-2-centymetrową warstwą piasku (trawa sobie doskonale poradzi, a mech powinien zginąć). Trzeba pamiętać, że mech jest dość odporny na większość preparatów chwastobójczych; są one skuteczne tylko w dość dużym stężeniu, co z kolei może być niebezpieczne dla trawy.